VIDEO | Poli Iaşi - Dinamo Bucureşti 1-0. Victorie mare pentru ieşeni, o nouă înfrângere pentru ”câinii roşii”

Fotbal

Poli Iaşi a învins-o pe Dinamo cu scorul de 1-0. Singurul gol al meciului a fost marcat de Uros Djuranovic în minutul 62.

Mulţescu a ratat debutul pe banca lui Dinamo. Câinii au avut o singură ocazie cu Poli Iaşi, chiar în startul partidei. Moldovenii ar fi trebuit să primească penalti în prima repriză, dar arbitrul n-a văzut henţul lui Blejdea. În startul părţii a doua, Eşanu a salvat-o pe Dinamo la ocazia lui Djuranovic. Muntenegreanul şi-a luat revanşa zece minute mai târziu şi i-a adus prima victorie Iaşiului după 14 etape. Dinamo a înregistrat al optulea meci la rând fără victorie şi a rămas pe loc de baraj.

LIVE VIDEO Poli Iaşi - Dinamo 1-0 (Djuranovic 62)

• Poli Iaşi: Brănescu - Onea, Popa, Baxevanos, Buşu - Passaglia, de Iriondo - Luis Carlos Almada Soares, Vanzo , Stan - Djuranovic
  • Rezerve: Axinte, Calcan, Cabral, Gaitan, Deyver Vega, Cristea, Acosta, Dylan Flores, Cană
  • Dinamo: Eşanu - Ehmann, Puljic, R. Grigore - Sorescu, Anton, Achim, A. Radu - Fabbrini - Blejdea, Moldoveanu
  • Rezerve: Konghshavn, Creţu, Nepomuceno, Mihaiu, Morsay, Stan, Bani, Stere, Borduşanu

Final de meci. Dinamo pierde la Iaşi cu 1-0

Min 62. Gol Poli Iaşi! Andreas Calcan face faza golului, iar Djuranovic îndeplineşte o simplă formalitate.

Min 50. Ocazie pentru gazde. Acelaşi Djuranovic putea deschide scorul

Min. 34 - Ocazie Poli Iaşi! Duranovic scapă spre poarta lui Eşanu, singur cu portarul lui Dinamo, însă goalkeperul a blocat şutul său.

Min. 17 - Ocazie Dinamo! Bljedea, lansat foarte bine de Fabbrini, evită trei adversari, dar şutul său e blocat de portarul advers.

Min. 1 - A început meciul.

Atât Poli cât şi Dinamo au irosit orice şansă de a intra în play-off după ultimele rezultate dezastruoase. Dacă soara celor de la Poli este de mult cunoscută, Dinamo mai avea mici şanse de a prinde un loc între primele 6 formaţii din campionat. Cele 3 înfrângeri şi două remize din ultimele 5 etape au făcut toate speranţele dinamovieste la play-off să se risipească.

Dinamo, locul 14, joacă cu Poli Iaşi, locul 16 din tot atâtea echipe, în meci direct pentru evitarea retrogradării în liga secundă. Moldovenii au strâns doar 16 puncte în 27 de etape iar situaţia echipei pare una fără scăpare. 4 meciuri pierdute şi o remiză are Poli Iaşi în ultimele 5 jocuri de campionat. În partida tur dintre cele două, Dinamo s-a impus cu 4-1.