VIDEO | Poli Iaşi - Gaz Metan 1-4. Înfrângere usturătoare pentru echipa lui Daniel Pancu. Golul meciului, marcat de Ronaldo... Deaconu

Gaz Metan Mediaş a învins-o pe Poli Iaşi, scor 4-1, în etapa cu numărul trei din Liga 1.

Iaşiul a început perfect meciul cu Gaz Metan. Aflat la debutul în Liga 1, Zajmovic a deschis scorul în minutul 2, cu un şut senzaţional, de la marginea terenului. Bucuria ieşenilor nu a durat decât 6 minute. Gaz Metan a egalat prin Sergiu Ciocan, după o greşeală a defensivei ieşene. 25 de minute mai târziu, Mediaşul a făcut 2-1 prin italianul Roberto Romeo, după o gafă a fundaşului Buşu.

Deşi Iaşiul a fost echipa cu mai multe şuturi pe poartă şi posesia mai mare, Mediaşul a fost cea care a înscris. O nouă greşeală în defensiva Iaşiului a condus la autogolul lui Buşu,  în timp ce fostul jucător al Chiajnei şi al lui Sepsi, Ronaldo Deaconu, a stabilit scorul final.

Mediaşul nu mai câştigase în deplasare de 7 luni, însă echipa lui Dusan Uhrin a revenit după un început slab şi a obţinut a doua victorie din acest sezon, un succes clar în faţa Politehnicii Iaşi, scor 4-1.

VIDEO | Poli Iaşi - Gaz Metan 1-4

• Poli Iaşi: Axinte - Onea, Frăsinescu, Baxevanos, Buşu - Mihalache, Passaglia, Platini, Vanzo, Calcan - Zajmovic
    Antrenor: Daniel Pancu

• Gaz Metan: Buzbuchi - Baco, Larie, Popa, Trif - Droppa, Deaconu, Velisar, Butean - Ciocan, Romeo
    Antrenor: Dusan Uhrin

Min. 82: GOL Gaz Metan! Oaspeţii fac show, a marcat şi Ronaldo Deaconu.

Min. 67: GOL Gaz Metan! Buşu şi-a introdus mingea în proprie poartă.

Min. 30: GOL Gaz Metan! Romeo îşi aduce echipa în avantaj după jumătate de oră de joc.

Min. 8: GOL Gaz Metan! Ciocan egalează pentru medieşeni după ce a l-a driblat pe Axinte şi a înscris cu poarta goală.

Min. 2: GOL Poli Iaşi! Zajmovic, la primul meci în tricoul ieşenilor, marchează un gol formidabil, de la 16 metri.

Arbitrii Ionuţ Coza, Adrian Cojocaru şi Horia Mladinovici vor conduce la centru meciurile de sâmbătă, din etapa a III-a a Ligii I.

• Ionuţ Coza a fost delegat la meciul Academica Clinceni - Chindia Târgovişte, programat la ora 15.30.
  • Adrian Cojocaru va conduce la centru meciul Poli Iaşi - Gaz Metan Mediaş, care se va disputa de la ora 18.00.
  • La ora 21.00 va avea loc meciul FC Voluntari - FCSB, care va fi arbitrat de Horia Mladinovici.

În acest moment, Gaz Metan ocupă locul şase, în timp ce Poli Iaşi ocupă locul nouă în clasament, deşi au acelaşi număr de puncte. Moldovenii au un golaveraj la slab faţă de adversarii de azi.

În prima etapă, Poli Iaşi a câştigat cu Chindia, scor 1-0, apoi a urmat o înfrângere dureroasă cu 4-0 în faţa lui FC Botoşani.

De cealaltă parte, Gaz Metan a pierdut în debutul noului sezon cu FC Voluntari, scor 2-1, iar în a doua etapă a câştigat cu 2-0 în faţa lui FC Argeş.

Afla mai multe despre: poli iasigaz metan