VIDEO | Bera Bera - SCM Craiova 32-21. Înfrângere umilitoare suferită de oltence

Handbal

Echipa de handbal feminin SCM Craiova a fost învinsă, sâmbătă, în deplasare, cu scorul de 32-21 (18-10), de formaţia spaniolă Amara Bera Bera, în a doua partidă din grupa D a Cupei EHF. SCM Craiova este deţinătoarea trofeului.

LIVE VIDEO | Bera Bera - SCM Craiova 32-21 (19-10)

SCM Craiova a avut o deplasare de coşmar în grupele Cupei EHF. Deţinătoarea trofeului a fost umilită de ibericele de la Bera Bera. Craiova a început bine meciul, a condus în primul sfert de oră, după care a început greul. Au urmat 11 minute în care oltencele nu au mai marcat deloc, în timp ce spanioloaicele au făcut-o de opt ori. Bera Bera a condus cu 18-10 la pauză şi s-a impus cu 32-21 la final. Patricia Vizitiu a fost cea mai bună marcatoare a Craiovei, cu 7 goluri.

Oltencele au o victorie după două meciuri, iar vineri de la 19:30 pe Telekom Sport 1, vor juca împotriva muntenegrencelor de la Podravka.

FINAL (32-21) Craiova nu reuşeşte să schimbe prea multe în repriza secundă şi încheie în genunchi un meci în care jocul a scârţit la toate capitolele

►Oltencele nu reuşesc să lege jocul şi se îndreaptă spre o înfrângere categorică, pe care foarte puţină lume ar fi anticipat-o la începutul partidei. (31-18)

►SUPEEEERB! Timea Tătar marchează un gol frumos, de pe pioare, de la aproximativ 10m (22-12)

►Start în repriza secundă! Spaniolele încep cu gol (19-10)

PAUZĂ (18-10) Repriză groaznică pentru SCM Craiova. Handbalistele pregătite de Bogdan Burcea au fost de nerecunoscut.

►Craiova marchează golul zece după 11 minute de secetă, timp în care a încasat 8 goluri consecutive

► Elinare la Bera Bera. Oltencele pot profita de avantajul omului în plus pentru a se apropia pe tabelă (16-9)

►Craiova a pierdut contactul cu Bera Bera. Spaniolele se distanţează pe tabelă (16-9)

►Martin ia o fază pe cont propriu şi pătrunde nestingherită prin apărarea Craiovei (12-9)

►Viteză, ritm, pasiune aşa poate fi rezumat jocul etalat de Bera Bera. Spaniolele joacă de parcă acesta ar fi ultimul lor meci (11-9)

TIME-OUTcerut de antrenorul lui Bera Bera

►Gol superb marcat de Seric de pe semicerc (8-9)

►Bera Bera stă mai bine în teren, dar spaniolelor le lipseşte eficienţa în faţa porţii

►Ianaşi pătrunde pe partea dreaptă şi scoate o lovitură de la 7 metri, transformată de Patricia Vizitiu (2-3)

►Echipa românească se precipită în atac. Apărare avansată spaniolelor (1-2)

►Oltencele încep partida cu gol. Patricia Vizitiu marchează din lovitură de la 7 metri (0-1).

A început partida!

Echipa antrenată de Bogdan Burcea le-a învins în primul meci din grupe pe danezele de la Nykobing cu 18-12. În schimb, adversarele de sâmbătă ale oltencelor au pierdut în urmă cu o săptămână în Croaţia cu Podravka Koprivnica la trei goluri diferenţă, 32-29. Bera Bera este din Sebastian şi în sezonul trecut a cucerit titlul în Spania, al cincilea din istoria clubului înfiinţat în 1983.

Cristina Zanfir şi Ana Maria Ţicu sunt în continuare accidentate, iar pentru acest joc antrenorul SCMului nu va conta nici pe Florentina Stanciu. Craiova este deţinătoarea Cupei EHF, trofeu cucerit în primăvara anului trecut în duelul cu norvegiencele de la Kristiansand. Runda următoare, oltencele o vor întâlni pe teren propriu pe Podravka.

Afla mai multe despre: cupa ehfscm craiovabera bera