Real Madrid - Atalanta 3-1. ”Los blancos” rezolvă calificarea fără prea mari emoţii

Atalanta a făcut vizita la Madrid pentru a juca cu Real în returul optimilor Ligii Campionilor. Spaniolii conduceau cu 1-0 din meciul tur şi au rezolvat calificarea fără prea mari bătăi de cap. Benzema a deschis scorul, Ramos a dublat avantajul din penalty, iar, deşi Muriel a redus din diferenţă, Asensio a punctat un minut mai târziu pentru a stabili scorul final. Realul se alătură astfel lui Porto, Dortmund, Liverpool, PSG şi Manchester City în sferturi, iar Italia rămâne fără reprezentantă în runda următoare, Lazio fiind ultima rămasă şi având nevoie să întoarcă un 1-4 cu Bayern.

VIDEO Real Madrid - Atalanta 3-1 (Benzema 34, Ramos 60 pen, Asensio 84 - Muriel 83)

Echipe de start:

Real Madrid: Courtois - Nacho, Ramos, Varane, Mendy - Kroos, Valverde, Modric - Vazquez, Benzema, Vinicius Jr.

Atalanta: Sportiello - Toloi, Djimsiti, Romero - Maehle, De Roon, Pessina, Gosens - Malinovsky, Muriel, Pasalic

Min 90. S-a încheiat partida!

Min 84. Gool Real Madrid!! Speranţele fanilor Atalantei nu durează mult, după ce Asensio readuce diferenţa de 2 goluri, cu un şut la colţul scurt.

Min 83. Goool Atalanta!!! Italienii primesc o lovitură liberă în marginea careului, iar Muriel transformă impecabil.

Min 76. Ocazie Atalanta! Duvan Zapata reuşeşte să îşi creeze o şansă de a înscrie, dar Courtois se opune.

Min 68. Mare ocazie pentru Real! Benzema primeşte o centrare bună, trimite precis cu capul, dar portarul apără. Apoi, mingea ajunge din nou la Benzema care trimite iar cu capul, dar de această dată în bară.

Min 67. Ocazie Atalanta! Duvan Zapata are o şansă bună, dar trimite în piciorul lui Courtois.

Min 60. Goool Real! Căpitanul Ramos transformă lovitura de pedeapsă fără emoţii.

Min 59. Penalty pentru Real! Vinicius e faultat la intrarea în careu, iar Ramos se pregăteşte să execute.

Min 52. Ocazie imensă pentru Real! Vinicius face o cursă incredibilă, parcurgând aproape tot terenul, dar trimite pe lângă din mai puţin de 10 metri.

Min 46. A început partea secundă

Min 45. S-a terminat prima repriză.

Min 34 Goool Real Madrid!!! O greşeală mare a lui Sportiello îi dă mingea cadou lui Modric, iar, după pasa sa, Benzema înscrie.

Min 3. Ocazie pentru Atalanta! O centrare îl găseşte în careu pe Gosens, dar neamţul trimite slab, direct în braţele lui Courtois.

Min 1. A început partida

Real Madrid primeşte vizita Atalantei în returul optimilor Champions League. Spaniolii au prima şansă după victoria 1-0 din tur. Atunci, Remo Freuler a încasat un cartonaş roşu controversat, iar ”los blancos” şi-au permis să nu rişte prea mult. Golul a venit prin Ferland Mendy, în minutul 85, iar reuşita sa i-a asigurat un avantaj preţios formaţiei madrilene. Real se află la 6 puncte în spatele liderului Atletico în campionat şi a fost eliminată ruşinos din Cupă şi Supercupă, însemnând că Champions League este ultima şansă la un trofeu pentru ”los blancos”. Mai mult, Zidane pare decis să părăsească formaţia din nou la sfârşitul sezonului, iar aceasta ar putea fi şansa sa să încheie cu un ultim triumf. O nouă Ligă a Campionilor pentru Real ar fi a 14-a pentru club şi a 4-a pentru Zidane.

De cealaltă parte, Atalanta este la doar a 2-a apariţie în Champions League şi pare să se îndrepte spre o eliminare în optimi. După ce sezonul trecut au fost eliminaţi de PSG în sferturi, italienii au primit o tragere la fel de nefavorabilă şi în sezonul actual, un duel de foc împotriva lui Real Madrid. O echipă ofensivă, Atalanta nu a putut să îşi desfăşoare jocul în tur, după eliminarea lui Freuler. De această dată, formaţia din Bergamo are şansa să îşi arate calitatea şi să întoarcă rezultatul. Trupa lui Zidane nu mai este ce a fost altădată, iar baieţii lui Gasperini au abilitatea să întoarcă scoruri în doar câteva minute. Se anunţă o luptă incendiară pentru un loc în ultimele 8 echipe ale Ligii Campionilor.

Afla mai multe despre: liga campionilorreal madridatalanta