VIDEO | Cât de pregătiţi sunt ruşii pentru Cupa Mondială? Rusia - Brazilia 0-3. Motive serioase de îngrijorare pentru ţara gazdă

Rusia a pierdut amicalul cu Brazilia, într-un meci în care organizatoarea Cupei Mondiale a făcut un joc foarte slab. Ruşii nu par pregătiţi pentru turneul final din vară.

În aşteptarea Cupei Mondiale pe care o organizează, ruşii şi-au măsurat forţele cu una dintre favoritele la trofeu. Şi a ieşit prost pentru Rusia. Brazilia s-a impus la scor fără să forţeze şi fără contribuţia lui Neymar - accidentat. Jucătorii lui Tite au dominat categoric şi în puţine momente au avut emoţii.

Brazilienii au început tare, au ratat multe ocazii, dar ruşii au reuşit să echilibreze pe finalul primei reprize. Totuşi, rezultatul la pauză a fost 0-0. Asta pentru că sud-americanii au tratat cu lejeritate fazele de atac. În partea a doua, Rusia n-a mai rezistat însă. În 14 minute au primit trei goluri. Miranda a deschis scorul în minutul 52, Coutinho a făcut 2-0 din penalty (62), iar Paulinho a făcut scor de neprezentare, în minutul 55. Până la final, ruşii au ratat şi ei două ocazii foarte mari, dar n-au reuşit să marcheze măcar golul de onoare.

Rusia a arătat că nu a reuşit să-şi depăşească problemele şi nu este pregătită pentru turneul final pe care-l organizează. De partea cealaltă, brazilienii au făcut un meci destul de bun, chiar şi fără Neymar, însă în atac au lipsit momentele de strălucire ale atacantului lui PSG.

Min. 90+3 Fluier final.

Min. 66 GOL BRAZILIA! Paulinho marchează cu o lovitură de cap după o centrare foarte bună.

Min. 62 GOL BRAZILIA! Penalty pentru Brazilia şi Coutinho înscrie fără probleme.

Min. 60 Ratare uriaşă a lui Jesus. Coutinho a făcut o fază superbă, a pasat pentru Jesus, care a tras direct în portar, din câţiva metri.

Min. 52 GOL BRAZILIA! Centrare foarte bună pe de dreapta, Thiago Silva a reluat cu capul, Akinfeev a respins în faţă, Miranda era în zonă şi a marcat.

Min. 47 Ocazie uriaşă pentru Paulinho, după o centrare de pe dreapta. Mijlocaşul Barcelonei a tras slab, pe direcţia lui Akinfeev.

Min. 46 A început repriza a doua.

Min. 45+1 S-a terminat prima repriză.

Min. 37 Ruşii au început să iasă la joc. Miranchuk a ratat dintr-o poziţie incredibilă.

Min. 32 O primă ocazie a Rusiei. Contraatac al gazdelor, mingea ajunge la Smolov, care trage din afara careului. Mingea este respinsă în corner.

Min. 27 Un nou atac al Braziliei. Willian primeşte foarte bine în partea dreaptă, dar trage direct pe portar.

Min. 25 Brazilia domină categoric partida, ruşii construiesc cu gol şi mizează pe contraatacuri.

Min. 5 Prima ocazie a meciului. Gabriel Jesus trage dintr-o poziţie bună, Akinfeev reuşeşte să respingă.

Min. 1 Atmosferă superbă la Moscova, pe stadionul Luzhniki - unul dintre cele care vor găzdui meciurile de la Cupa Mondială.

• RUSIA: Akinfeev - Kudryashov, Kutepov, Granat - Kombarov, Golovin, Glushakov, Zobnin, Samedov - Aleksei Miranchuk, Smolov
  • BRAZILIA: Alisson - Alves, Silva, Miranda, Marcelo - Paulinho, Casemiro, Coutinho - Costa, Jesus, Willan

LIVE VIDEO RUSIA - BRAZILIA, ora 18:00

Echipele probabile

Rusia (4-5-1): Akinfeev - Zhirkov, Ignatyev, Neustadter, Smolnikov - Samedov, Golovin, Dzagoev, Kuzyayev, Cheryshev - Smolov
Brazilia (4-3-3): Alssion - Alves, Silva, Marquinhos, Marcelo - Casemiro, Fernandinho, Coutinho - Firmino, Jesus, Willian.

Brazilia a fost una din primele echipe calificate la Cupa Mondială din Rusia, teminând la o diferenţă de zece puncte faţă de ocupanta locului secund din grupa de calificare a Americii de Sud. Rusia a jucat doar 3 meciuri oficiale în ultimii doi ani, toate la Cupa Confederaţiilor de anul trecut, când n-a trecut de faza grupelor.

Lotul Rusiei
Portari: Igor Akinfeev (CSKA Moscow), Vladimir Gabulov (Club Bruges), Andrey Lunev (Zenit St. Petersburg), Aleksandr Selikhov (Spartak Moscow)
Fundaşi: Vladimir Granat, Fyodor Kudryashov (ambii Rubin Kazan), Yuri Zhirkov, Igor Smolnikov (ambii Zenit), Vladislav Ignatyev (Lokomotiv Moscow), Dmitri Kombarov, Ilya Kutepov (ambii Spartak), Roman Neustadter (Fenerbahce), Konstantin Rausch (Dynamo Moscow), Andrei Semyonov (Akhmat Grozny)
Mijlocaşi: Denis Glushakov, Roman Zobnin, Aleksandr Samedov (all Spartak), Aleksandr Golovin, Alan Dzagoev (ambii CSKA), Aleksandr Yerokhin, Daler Kuzyayev (ambii Zenit), Anton Miranchuk (Lokomotiv Moscow), Denis Cheryshev (Villarreal), Anton Shvets (Akhmat Grozny)
Atacanţi: Anton Zabolotny (Zenit), Aleksei Miranchuk (Lokomotiv Moscow), Fyodor Smolov (Krasnodar)

Lotul Brazilei
Portari: Alssion (Roma), Ederson (Manchester City), Neto (Valencia).
Fundaşi: Dani Alves (PSG), Marcelo (Real Madrid), Fagner (Corinthians), Pedro Geromel (Gremio), Marquinhos (PSG), Miranda (Inter Milan), Rodrigo Caio (Sao Paulo), Thiago Silva (PSG)
Mijlocaşi: Casemiro (Real Madrid), Fernandinho (Manchester City), Fred (Shakhtar), Paulinho (Barcelona), Coutinho (Barcelona), Renato Augusto (Beijing Guoan), Anderson Talisca (Besiktas), Willian (Chelsea).
Atacanţi: Douglas Costa (Juventus), Roberto Firmino (Liverpool), Gabriel Jesus (Manchester City), Taison (Shakhtar), Jose (Real Sociedad)

Afla mai multe despre: braziliacupa mondialaamical