VIDEO | SCM Rm. Vâlcea - CSM Bucureşti 24-33, în manşa tur a optimilor Ligii Campionilor! Cristina Neagu a făcut spectacol

Handbal

CSM Bucureşti s-a impus în prima manşă din optimile de finală din Liga Campionilor, împotriva lui SCM Râmnicu Vâlcea, scor 33-24, în deplasare. Cristina Neagu a fost vedeta meciului, cu 13 goluri înscrise. Returul are loc peste o săptămână, la Bucureşti.

VIDEO | SCM Rm. Vâlcea - CSM Bucureşti 24-33

Principalele marcatoare ale partidei au fost Liscevici 7 goluri, Florică 5, pentru gazde, respectiv Neagu 13 şi Lazovici 7, pentru CSM.

Manşa retur va avea loc în 13 martie, la Bucureşti, iar câştigătoarea din dubla manşă se va califica în sferturile de finală, în care va întâlni Krim Ljubljana sau CSKA Moscova.

În faza grupelor, afectată de multiple amânări/anulări de meciuri din motive pandemice, SCM Râmnicu Vâlcea a încheiat pe locul 6 (grupa B), iar CSM Bucureşti pe locul 3 (A). Toate echipele din cele două grupe s-au calificat în optimi, în urma unei decizii a EHF.

Sferturile de finală sunt programate între 3-11 aprilie, urmate de Turneul Final Four de la Budapesta, în 29-30 mai.

Deţinătoarea Ligii Campionilor este formaţia Gyor ETO.

Min. 60 Final! CSM Bucureşti se impune la Vâlcea cu 33-24.

Min. 59 Dembele înscrie în ultimele secunde.

Min. 59 Lazovic înscrie de la distanţă şi face 32-24 pentru CSM.

Min. 58 Gol Neagu, după o "aeriană". Grubusic apără la faza imediat următoare.

Min. 57 Vâlcea reduce din diferenţă şi marchează golul 24.

Min. 55 Dembele marchează de pe extrema stângă şi se face 30-22 pentru bucureştence.

Min. 54 Carmen Martin face 28-22 pentru CSM, după o boltă din extremă.

Min. 53 Neagu marchează şi al 13-lea gol, de la nouă metri.

Min. 52 Gol Neagu, care ajunge la 11 goluri marcate.

Min. 51 Tot Glibko înscrie, tot de la distanţă. CSM Bucureşti - SCM Râmnicu Vâlcea 25-21.

Min. 48 Glibko înscrie de pe inter stânga.

Min. 48 Cristina Neagu marchează al zecelea gol, dar cu noroc. Portarul de la Vâlcea a scăpat mingea în poartă, iar CSM Conduce cu 24-19.

Min. 45 CSM Bucureşti conduce, în deplasare, cu 22-18. Carmen Martin marchează şi golul 22

Min. 42 Liscevic reduce din diferenţă de la şapte metri.

Min. 41 Neagu face 20-15 pentru CSM de la 7 metri, iar Pera a cerut time-out.

Min. 37 Dembele marchează dintr-o poziţie grea, după ce a fost scoasă în exterior.

Min. 36 Neagu face 17-14 pentru CSM, după o aruncare cu bătaie pe două picioare

Min. 36 Liscevic marchează al 14-lea gol al lui Râmnicu Vâlcea, de la şapte metri.

Min. 35 Lazovic înscrie din nou superb de la distanţă şi face 16-13 pentru echipa sa.

Min. 35 Liscevic marchează de la şold. E 15-13 pentru oaspete.

Min. 34 Cristina Neagu o duce pe CSM la trei goluri diferenţă de Vâlcea.

Min. 32 Lazovic înscrie superb de la distanţă, iar CSM conduce cu 14-12.

Min. 31 Ambele echipe au început cu ratări repriza secundă.

Min. 30 Pauză! CSM Bucureşti conduce cu 13-12, în deplasare la Vâlcea. Mia jos, reuşita superbă a Cristinei Neagu

Min. 29 Gol Martin din extremă, cu cinci secunde înainte de pauză.

Min. 23 Florica egalează la 11 pentru SCM Râmnicu Vâlcea.

Min. 23 Minevskaja trimite superb în poartă cu o aruncare de la şold. E 11-10 pentru oaspete.

Min. 21 Lazovic întoarce scorul. 10-9 pentru CSM Bucureşti.

Min. 19 Aardahl înscrie şi se face 9-8 pentru Vâlcea.

Min. 16 Crina Pintea reduce din diferenţă de pe pivot. Vâlcea conduce cu 8-7.

Min 12 CSM Revine în avantaj, dar Lopez egalează din nou. E 5-5.

Min. 9 CSM Bucureşti egalează, scor 3-3, prin Neagu, care a marcat de la şapte metri.

Min. 6 Vâlcea conduce cu 3-2. Liscevic trimite peste portar de la şapte metri.

Min. 5 Omoregie egalează la doi.

Min. 4 Liscevic o aduce pentru prima dată pe Vâlcea în avantaj, scor 2-1.

Min. 3 Florica înscrie de pe extremă stânga.

Min. 2 Lazovic marchează primul gol al lui CSM Bucureşti.

Min. 1 Grubusic ratează de la 7 metri.

Min. 1 A început meciul tur de la Vâlcea!

După duelurile din campionat, Vâlcea şi CSM Bucureşti oferă, duminică, primul dintre cele două meciuri din optimile de finală ale Ligii Campionilor. Turul confruntării de gală are loc la Vâlcea, returul are loc peste o săptămână, în capitală. Câştigătoarea acestei „duble” ajunge la un pas de Final Four. Pentru a juca în turneul final din Ungaria, va trebui să treacă de CSKA Moscova sau Krim Ljubljana.

În ultimul meci de campionat, SCM Rm. Vâlcea a pierdut în faţa CSM-ului scor 27-22, într-un meci în care "tigroaicele" au fost lipsite de aportul a nu mai puţin de 10 jucătoare.

Afla mai multe despre: scm ramnicu valceacsm bucurestilive videoliga campionilorhandbal