VIDEO Spectacol european la Telekom Sport! Aşa arată sferturile de finală din Europa League. Ianis a jucat 30 de minute cu Leverkusen. Toate golurile AICI

Formaţiile FC Sevilla, FC Basel, Wolverhampton şi Bayer Leverkusen s-au calificat, joi, în sferturile de finală ale Ligii Europa,

FC Sevilla a învins în optimi, cu scorul de 2-0, formaţia AS Roma, într-o confruntare disputată într-o singură manşă, la Duisburg. Au marcat Reguilon ’22 şi En Nesyri ’44. Andaluzii au dominat clar partida şi au fost mai mereu la controlul jocului.

Bayer Leverkusen s-a impus pe teren propriu, cu scorul de 1-0, în faţa echipei Glasgow Rangers, în manşa secundă a optimilor de finală. În tur, scorul a fost 3-1 pentru Leverkusen. Joi, a marcat Diaby, în minutul 51. Ianis Hagi a intrat pe teren în minutul 60, la gruparea oaspete. El a fost avertizat cu un cartonaş galben. Detalii despre evoluţia lui Ianis Hagi AICI.

A fost spectacol în partida dintre FC Basel şi Eintracht. S-a marcat un singur gol, dar partida a avut de toate. Experimentatul Fabian Frei a marcat singurul gol al partidei care o duce pe FC Basel în sferturile de finală.

Raul Jimenez a marcat singurul gol al partidei dintre Wolverhampton şi Olympiakos Pireu. După 1-1 în meciul tur, partida retur a fost tranşată de execuţia sigură a mexicanului, ajuns la 10 goluri în Europa League şi 27 de goluri în această stagiune. Oaspeţii au marcat un gol în minutul 29 prin Camara, dar reuşita a fost anulată cu ajutorul tehnologiei VAR. Trupa lui Nuno Espirito Santos se califică în faza următoare a competiţiei. Vezi AICI un moment amuzant din timpul meciului.

Miercuri au obţinut calificarea în sferturile de finală Manchester United, Internazionale Milano, Şahtior Doneţk şi FC Copenhaga.

Turneul Final 8 va avea loc în Germania. Aşa arată sferturile de finală ale competiţiei:

• - Şahtior - FC Basel
  • - Manchester United - Copenhaga
  • - Inter - Bayer Leverkusen
  • - Wolves - Sevilla

În semifinale, Wolves sau Sevilla ar urma să dea piept cu Manchester United sau FC Copenhaga. Inter Milano sau Leverkusen ar urma să joace contra lui Sahtior sau FC Basel. Finala este programată pe 21 august la Koln, în Germania.

LIVE ACUM | Wolves – Olympiakos 1-0 (Raul Jimenez 9)

Min 83. Joao Moutinho aproape de gol! Wolves putea închide soarta calificării

Min 79. Ocazie pentru Wolverhampton! Guilherme putea majora avantajul englezilor

Min 63. Ocazie mare de gol pentru Wolves!! Boly a fost aproape de a înscrie al doilea gol al echipei sale.

Min 59. Este rândul britanicilor să ceară lovitură de la 11 metri.

Min 54. Olympiakos cere penalty

Min 46. Start în actul secund

Min. 29: Camara a înscris pentru greci, însă golul a fost anulat de VAR pe motiv de offside.

Min 15. Gol anulat Wolverhampton!

Min. 9: Gooool Wolves! Raul Jimenez trimite imparabil din penalty pe lângă Bobby Allain.

Wolves (3-4-3): Patricio - Saiss, Coady, Boly - Jonny, Moutinho, Neves, Doherty - Jimenez, Podence, Traore

Olympiakos (4-3-3): Allain - Elabdellaoui, Ba, Cisse, Tsimikas -Bouchalakis, Guilherme, Camara - Valbuena, El Arabi, Masouras

LIVE ACUM | FC Basel – Frankfurt 1-0 (Frei 88)

Echipele de start

FC Basel (4-2-3-1): Nikolić - Widmer, Comert, Alderete, Petretta - Xhaka, Frei – Stocker, Campo, Pululu -Arthur

Eintracht Frankfurt (4-3-3): Trapp- Abraham, Hasebe, Hinteregger, N`Dicka  - Kohr, Rode, Kostić -Kamada, André Silva, Dost

Min 88. Gool FC Basel!! Experimentatul Frei reuşeşte deschiderea scorului

Min 62. Stockeeer!! Ocazie mare de gol pentru FC Basel. Experimentatul atacant al elveţienilor a fost foarte aproape de deschiderea scorului. În continuare meciul este unul spectaculos, chiar dacă lipseşte golul

Min 56. Şi oaspeţii trec pe lângă gol. Kohr a fost aproape de primul gol al serii

Min 50. Basel putea deschide scorul! Ocazie uriaşă pentru formaţia elveţiană

Min 46. A început partea a doua

Min 45. Bas Dost! Ce şansă de gol pentru Frankfurt! Vârful germanilor aproape de deschiderea scorului după ce a reluat superb cu capul, pe lângă poarta elveţienilor.

Min 41. O nouă şansă de gol pentru germani. Lovitură liberă periculoasă pentru Eintracht,dar rezultatul nu se schimbă, iar mingea trece peste poartă. Nici măcar corner pentru Eintracht Frankfurt.

Min 32. Eintracht trece pe lângă gol. Kostic a fost în prim plan! Şut violent din interiorul careului, care trece pe lângă poartă. Faza s-a desfăşurat atât de rapid, încât la prima vedere, mingea expediată de Kostic părea că se duce în poartă!

Min 26. Widmer dă primele emoţii defensivei germane. A fost aproape să deschidă scorul

LIVE VIDEO | Bayer Leverkusen - Glasgow Rangers 1-0 (Diaby 51)

Min 80. Ocazie pentru scoţieni, care trec pe lângă golul egalizator

Min 67. Galben pentru Ianis Hagi. Românul a primit cartonaş pentru un fault

Min 60. Ianis Hagi a fost introdus pe teren

Min 51. Gol Leverkusen! A marcat Diaby pentru formaţia germană

Min 22. Ocazie bună pentru germani! Din nou Kai Havertz putea să înscrie

Min 16. Bară Bayer Leverkusen! Foarte aproape de gol vedeta gazdelor, Kai Havertz!

Leverkusen (4-2-3-1): Hradecky - L. Bender, Tapsoba, S. Bender, Sinkgraven - Aranguiz, Palacios - Wirtz, Havertz, Diaby - Volland
Rezerve: Aranguiz, Bailey, Baumgartlinger, Wendell, Dragovic, Lomb, Ozcan, Stanilewicz, Tah
Antrenor: Peter Bosz

Rangers (4-3-2-1): McGregor - Travernier, Goldson, Helander, Barisic - Aribo, Jack, Barker - Davis, Kent - Morelos
Rezerve: Firth, Arfield, Arfield, Barjonas, Edmundson, Ianis Hagi, Jones, MAyo, McCrorie, Patterson, Stewart
Antrenor: Stevan Gerrard

Misiune extrem de dificilă pentru formaţia lui Ianis Hagi şi Steven Gerrard, Glasgow Rangers, după ce în tur, pe Ibrox, a pierdut mai categoric decât o arată scorul de 1-3, iar nemţii sunt decişi să nu piardă din mână acest avantaj substanţial. Pentru a se califica, Rangers trebuie să marcheze cel puţin trei goluri.

Echipe probabile:

Leverkusen: Hradecky - Bender, Tah, Tapsoba, Wendell - Aranguiz, Baumgartlinger, Diaby, Havertz, Bailey - Volland.

Rangers: McGregor - Tavernier, Goldson, Edmundson, Barisic - Kamara, Jack, Aribo - Hagi, Morelos, Kent.

LIVE VIDEO | Sevilla - AS Roma 2-0 (Reguilon 22, En Nesyri 44)

Min 73. Gol Sevilla pe care centralul îl anulează cu ajutorul VAR

Min 44. GOL Sevilla!! Spaniolii conduc clar ostilităţile şi se desprind pe tabela de marcaj. A punctat En Nesyri

Min 30. Jesus Navas putea să dubleze avantajul formaţiei sale. Ocazie importantă pentru andaluzi. Roma nu găseşte o replică pe măsura echipei lui Lopetegui

Min 22. Gol Sevilla!! A marcat Sergio Reguilon, fotbalistul împrumutat de la Real Madrid

Min 12. Bară Sevilla!! Kounde, aproape de deschiderea scorului

Min 7. Lucas Ocampos trece pe lângă deschiderea scorului

AS Roma: Pau Lopez - Mancini, Ibanez, Kolarov - Peres, Diawara, Cristante, Spinazzola - Zaniolo, Mkhitaryan - Dzeko

Sevilla: Bono - Navas, Kounde, Diego Carlos, Reguilon - Fernando , Banega, Jordan - Ocampos, En Nesyri, Suso

Duelul dintre Sevilla şi Roma are o singură manşă, eliminatorie, pe teren neutru (Schauinsland-Reisen-Arena din Duisburg), iar acest lucru face unul extrem de interesant, deschis oricărui rezultat.

Echipele probabile:

Sevilla: Bounou - Navas, Carlos, Kounde, Escudero - Torres, Fernando, Jordan, Suso, De Jong, Ocampos.

AS Roma: Lopez - Ibanez, Mancini, Kolarov, Peres - Cristante, Diawara, Spinazzola, Diawara, Zaniolo - Mkhitaryan - Dzeko.

LIVE VIDEO | FC Basel - Frankfurt, ora 22:00, în direct pe Telekom Sport 2

În tur, la Frankfurt, Basel a reuşit una dintre surprizele acesti ediţii de Europa League, impunându-se cu un neverosimil 3-0. Avantaj care-i oferă prima şansă în retur, pe St.Jacob-Park, acolo unde este o formaţie cu adevărat redutabilă.

Basel: Nikolic - Widmer, Comert, Alderete, Riveiros - Xhaka, Frei, Stocker, Campo - Petretta, Cabral.

Frankfurt: Trapp - Abraham, Hasebe, Hinteregger, Costa - Rode, Ilsanker, Kostic - Kamada, Silva, Dost.

LIVE VIDEO | Wolves - Olympiakos, ora 22:00, în direct pe Telekom Sport 1

În meciul tur, de la Pireu, scorul a fost egal, scor 1-1, iar partida din Anglia, de pe Molineux Stadium, este una care o plasează pe formaţia gazdă în pole-position, însă fără niciun pic de relaxare. Un gol marcat de Olympiakos poate schimba decisiv soarta acestei duble manşe.

Wolves: Patricio - Boly, Coady, Saiss, Doherty - Dendoncker, Moutinho, Neves, Jonny, Jota - Jimenez.

Olympiakos: Sa - Elabdallaoui, Ba, Cisse, Tsimikas - Guilherme, Bouchalakis, Camara, Valbuena - El-Arabi, Masouras.