VIDEO | BICAMPEONES! Spania de legendă! Ibericii şi-au apărat trofeul după o finală SPECTACOL, la Telekom Sport, împotriva Croaţiei

Handbal

Naţionala de handbal masculin a Spaniei a păstrat trofeul european, după ce a învins duminică, la Stockholm, reprezentativa Croaţiei, cu scorul de22-20 (12-11), în finala Campionatului European din 2020.

VIDEO | Spania - Croaţia 22-20 (12-11)

Aşa au sărbătorit spaniolii cel de-al treilea trofeu european consecutiv.

Ibericii au cucerit aurul, în premieră, la ediţia din 2018.

Medalia de bronz a revenit Norvegiei, care a dispus, sâmbătă, de Slovenia, cu 28-20 (12-9).

Campionatul European din 2020 a fost primul din istoria de 14 ediţii a competiţiei cu 24 de echipe la start şi tot primul găzduit de trei naţiuni: Austria, Norvegia şi Suedia.

Spania, câştigătoarea trofeului din acest an, obţine calificarea directă la CM din 2021 şi, mai ales la JO de la Tokyo, iar medaliatele cu argint şi bronz, Croaţia şi Norvegia, la CM din 2021.

Naţionala de handbal a României nu a mai participat la Campionatul European din 1996, atunci când se clasa pe locul 9, antrenor fiind Doru Simion, în prezent oficial al forului continental de profil.

Min 60 - Final de meci! Spania este din nou campioană europeană, la fel ca în 2018!

Min 59 - Gol Spania! La doar câteva secunde de trofeul European

Min 59 - Gol Spania cu mai putin de doua minunte inainte de final

Min 58 - Gol, după gol! Final nebun de finală la Stockholm

Min 54 - Gol Croaţia! De cealaltă parte, e primul meci de la Campionatul European în care spaniolii nu înscriu 30 de goluri exceptând meciul din grupe, cu Croaţia

Min 49 - Gol Croaţia! Pe tabela de marcaj e din nou egaltiate după ce Spania a condus cu 16-12 în actul secund

Min 47 - Tabela arată 18-17 după o super reuşită a croaţilor

Min 45 - Înscrie în cele din urmă Spania! Ibericii conduc din nou cu două goluri în plus

Min 44 - Gol Croaţia, iar tabela arată 16 la 15 pentru iberici. Spanioli nu au mai înscris de nouă minute!

Min 40 - Spania, aproape să se ducă din nou la o diferenţă de trei goluri, dar mingea se duce pe lângă poarta goală

Min 38 - Duvnjak marchează şi încearcă să îşi readucă echipa în joc

Min 37 - Croaţii reduc din handicap prin Horvat

Min 37 - Început fantastic de repriză al Spaniei, care conduce acum la o diferenţă de patru goluri

Min 36 - Încă un gol cu poarta Croaţiei goală! Spaniolii se apropie de titlul european

Min 35 - Gol Spania! Din poartă în poartă! Ibericii conduc pentru prima dată la o diferenţă de goluri

Min 34 - Prima eliminare de la croaţi, Perisic, şi primul şapte metri pentru spanioli. Ibericii conduc cu 13-12

Min 33 - Egalează Croaţia

Min 31 - Spania ratează primul atac din repriza secundă

Min 30 - Gol Croaţia după o pauză de 12 minute! Marchează rapid însă Spania, care intră în avantaj la pauză

Min 28 - Gol Spania! De la 10 la 7 pentru Croaţia se face 11-10 pentru Spania

Min 27 - Faza superba, finalizată însă fără gol la cele două porţi şi care se lasă cu eliminare în tabăra spaniolilor! Duvnjdak ratează prima aruncare de la şapte metri de la acest turneu final

Min 25 - Gol Spania, care egalează la 10! Antrenorul croaţilor cere time-out

Min 24 - Mici probleme pentru croaţi. Trei atacuri la rând fără gol marcat

Min 22 - Spania revine la un goi mai aproape de croaţi

Min 21 - Momentul în care unul dintre portarii Spaniei reuşeşte să blocheze prima aruncare a adversarilor din 11

Min 20 - Spania reduce din handicap. Croaţia are două goluri în plus şi atacul

Min 19 - Croaţii conduc pentru prima dată la o diferenţă de trei goluri, iar antrenorul spaniol cere time-out

Min 17 - Gol Croaţia! Nicio minge scoasă până acum de goalkeeperul spaniol

Min 16 - Portarul croat apără prima minge a meciului, dar ibericii înscriu totuşi cu şansă

Min 7 - Egalează Spania!

Min 6 - Spaniolii mai înscriu o dată şi încearcă să ţină aproape în acest debut de meci

Min 4 - Ibericii înscriu primul lor gol al finalei

Min 2 - Croaţii deschid scorul!

Spania, care va juca cea de-a treia finală de European la rând, va încerca să îşi apere trofeul cucerit în 2018, chiar în Croaţia, după victoria obţinută contra Suediei, 29-23. Câştigătoarea trofeului din acest an va obţine calificarea directă la CM din 2021 şi, mai ales la JO de la Tokyo, iar medaliatele cu argint şi bronz la CM din 2021.

Croaţia s-a calificat în finală după un meci interzis cardiacilor: Zeljko Musa a marcat golul victoriei cu Norvegia, scor 29-28, în ultimele secunde din cea de-a patra repriză de prelungiri. Spania a învins-o pe Slovenia, scor 34-32.

Campionatul European din 2020 este primul din istoria de 14 ediţii a competiţiei cu 24 de echipe la start şi tot primul găzduit de trei naţiuni: Austria, Norvegia şi Suedia.

Finala Campionatului European de handbal masculin se joacă duminică, de la ora 17:30. Meciul va putea fi urmărit în direct la Telekom Sport 3 şi pe site-ul telekomsport.ro, în format live video.

Norvegia a câştigat medalia de bronz la CE de handbal masculin

Norvegia a câştigat medalia de bronz la Campionatul European de handbal, după o finală mică fără istoric în faţa Sloveniei.

Naţionala de handbal masculin a Norvegiei a câştigat, sâmbătă, medalia de bronz la Campionatul European, după ce a învins în finala mică a competiţiei reprezentativa Sloveniei, cu scorul de 28-20 (12-9). Finala mare, între Croaţia şi Spania, va avea loc duminică.

Nordicii s-au impus cu  28-20 şi şi-au trecut astfel în palmares prima medalie la un Campionat European. Tot sâmbătă, în meciul pentru clasarea finală pe locurile 5-6, Portugalia – Germania 29-27 (14-13).

Afla mai multe despre: handbal