VIDEO | Aici ai totul despre optimile Cupei României! Echipele calificate în sferturi, programul meciurilor şi toate golurile

Cupa României

AFC Hermannstadt, Universitatea Craiova şi FC Viitorul sunt primele echipe calificate în sferturile de finală ale Cupei României. Miercuri, li s-a alăturat Sepsi Sfântu Gheorghe. U Cluj - Astra, de la 19:00, şi Gaz Metan - CFR, de la 21:45, toate în direct la Telekom Sport 1, sunt celelalte meciuri programate miercuri.

• CFR Cluj s-a calificat în sferturi după ce a învins-o la limită pe Gaz Metan, scor 1-0, graţie unui gol reuşit de Ţucudean
  • În penultima partidă de miercuri, Astra a eliminat-o dramatic pe U Cluj, după ce gazdele au condus cu 3-0. Astra s-a impus în prelungiri.
  • Sepsi este cea de-a patra echipă calificată în sferturile Cupei României, după ce, miercuri, echipa antrenată de Eugen Neagoe a învins divizionara secundă CS Mioveni, scor 5-0, în deplasare.
  • După 2-2 în 120 de minute, FC Viitorul şi Poli Iaşi au ajuns la loviturile de departajare. Echipa lui Hagi n-a ratat nicio execuţie şi s-a calificat în sferturile de finală
  • Universitatea Craiova, deţinătoarea trofeului, a învins-o, marţi, în deplasare, cu scorul 4-1 (0-1), pe Turris-Oltul Turnu Măgurele, echipă din Liga a III-a
  • AFC Hermannstadt a învins-o, marţi, pe propriul teren, cu scorul de 3-0 (1-0), pe FC Voluntari

Meciurile zilei în Cupa României:

U Cluj: Dur Bozoancă - Al. Coman, Abrudan, Cordoş, Sepsi - Giurgiu, Florescu - Goga, Taub, M. Coman - Gavra

Antrenor: Mircea Cojocaru

Astra: Lazar - Butean, Bejan, Cestor, Radunovic - Begue, Biceanu, N. Roşu, Llullaku - Alibec, Zoua
Antrenor: G. Mulţescu

Min. 99: GOOOL Astra! Echipa din Giurgiu preia pentru prima oară conducerea, în urma autogolului lui Sepsi.

3-3 după 90 de minute. Meciul intră în prelungiri.

Min. 75: GOOOL Astra! Azdren Llullaku înscrie din nou, de data aceasta cu o lovitură de cap, din centrarea lui Neluţ Roşu.

Min. 24: GOOOL Astra! Cordoş trimite mingea în proprie poartă

Min. 13: GOOOL Astra! Llullaku înscrie pentru Astra din penalty.

Min. 8: GOOOL U Cluj! Taub reuşeşte "dubla" într-un start nebun de meci.

Min. 5: GOOOL U Cluj! Taub înscrie cu un şut de la aproximativ 15 metri.

Min. 2: GOOOL U Cluj! Octavian Abrudan deschide scorul cu un şut din careul mic.

• Mioveni - Sepsi 0-5 (Prosser 4', F. Ştefan 13', Simonovski 25', Nouvier 45', A. Rus 64')

Mioveni: V. Sima - Kilyen, Celea, Burnea, C. Alexe, R. Lazăr, Mîrzeanu, Coşereanu, C. Năstăsie, A. Popescu, V. Balint.
Rezerve: Croitoru, Gherghe, Stoica, Neagu, Rădescu, Ayza, Ivan.
Antrenor: Iordan Eftimie.

Sepsi: Fejer - Drăghici, Rus, Ursu, F. Ştefan - Karnitski, Vaşvari - Prosser, Dodoi, Nouvier - Simonovski.
Rezerve: Stoian, Veress, Hamed, Jovanovic, Sto, Velev, Mensah.
Antrenor: Eugen Neagoe.

Final.

Min. 84: Bară Sepsi! Nouvier execută foarte bine o lovitură liberă de la aproximativ 25 de metri, mingea ştergând bara transversală.

Min. 64: Gol, Sepsi! Adrian Rus înscrie pentru 5-0, din apropiere, după o neatenţie a portarului Sima, care a crezut că mingea iese în aut de poartă şi n-a mai încercat să ajungă la minge.

Min. 52: Ocazie Mioveni. Alexandru Popescu ia o acţiune pe cont propriu, intră în centru din dreapta în stânga, dar nu nimereşte poarta lui Fejer.

Min. 46: S-a reluat jocul.

Pauză.

Min. 45: Gol, Sepsi! În cele din urmă se face 4-0, după un şut superb al lui Nouvier.

Min. 31: Sepsi, la un pas de 4-0. Ştefan a nimerit bara cu un şut-centrare, apoi Simonovski a reluat în blocaj.

Min. 25: Gol, Sepsi! Simonovski înscrie din apropiere şi face 3-0, după ce Sima respinsese în faţă şutul bun al lui Prosser, de la distanţă.

Min. 13: Gol, Sepsi! Florin Ştefan duce scorul la 2-0, din apropiere, după o recentrare perfectă a lui Prosser.

Min 4: Gol Sepsi! Oaspeţii deschid scorul în minutul 4, prin Prosser, care a executat puternic, la firul ierbii, o lovitură liberă din marginea careului de 16 metri, fără speranţe pentru Sima.

Min. 1: A început partida.

Meciurile jucate marţi în Cupa României:

• Poli Iaşi - Viitorul 2-2 (Sanoh 55, Frăsinescu 75 / Ianis Hagi pen. 15, Măţan 39)

A ratat: N'Dongala

Min. 120 - S-au încheiat şi cele două reprize de prelungiri. Cele două echipe vor trece la executarea loviturilor de departajare

Min. 106 - A început repriza secundă a prelungirilor

Min. 105 - Fluier final al primei reprize

Min. 91 - A început prima repriză a prelungirilor

Min. 90+3 Egalitate şi după timpul regulamentar, urmează prelungiri.

Min. 75 GOL POLI IAŞI! Frăsinescu a egalat după o centrare perfectă a lui Patrick Petre, din lovitură liberă.

Min. 72 Andrei Cristea a fost eliminat după ce l-a înjurat pe arbitru. Atacantul lui Poli Iaşi a protestat vehement pentru o presupusă lovitură de la 11 metri.

Min. 55 GOL POLI IAŞI! Sanoh reduce din diferenţă.

Min. 45 Gol anulat pentru Poli Iaşi, după o poziţie de off-side.

Min. 39 GOL VIITORUL! Măţan face 2-0 cu execuţie superbă.

Min. 15 GOL VIITORUL! Ianis Hagi a deschis scorul dintr-o lovitură de la 11 metri.

POLI IAŞI: Rusu - Rus, Mihalache, Frăsinescu, Sin - Qaka, Cioinac - Sanoh, Petre, Zaharia - Enoh
VIITORUL: Buzbuchi - Ghiţă, Luchin, Mladen, De Nooijer - Ciobanu, Iacob, Achim - Ianis, Voduţ, Măţan

• Turris Turnu Măgurele - Universitatea Craiova 1-4
    Au marcat: Fotescu '33 / Donkor '49, Bancu '51, Burlacu '79, Cicâldău '88

Turris Turnu Măgurele:
Poiană - Juncănaru, Sălcianu, Matei, Mitrea - Savin, Băjenaru - Mărioara, Pencea, Fotescu - Dragu

Universitatea Craiova: Popescu - Donkor, Tiago Almeida, Briceag - Dimitrov, Cicâldău, Fedele, Bancu - Colli, Nuno Rocha, Baicu

Min. 88 - GOOOOOOOOL Universitatea Craiova! Cicâldău duce scorul la 4-1

Min. 79 - GOOOOOOOOL Universitatea Craiova! Burlacu înscrie pentru 3-1

Min. 51 - GOOOOOOOOL Universitatea Craiova! Bancu marchează pentru 2-1, iar oltenii întorc scorul în doar două minute

Min. 49 - GOOOOOOOOL Universitatea Craiova! Donkor egalează din devierea lui Tiago Almeida

Min. 33 - GOOOOOOOOL Turnu Măgurele! Fotescu deschide scorul după o greşeală uriaşă a lui Donkor

Min. 19 - Ocazie pentru Universitatea Craiova. Şutul lui Fedele trece puţin pe lângă poarta gazdelor

• AFC Hermannstadt – FC Voluntari 3-0  (Nkololo 38, Petrescu 51, Alves 90+1)

Echipele de start

• Hermannstadt: Niga - Pârvulescu, Mijuskovic, Dandea - Company, Antonov, Tătar - P. Petrescu, Nkololo, Dumitriu - Blănaru
  • Voluntari: Moldovan - Hodorogea, Balauru, Armaş, Bucurică - Răuţă, Căpăţână - Ciucur, Tudorie, I. Gheorghe - Kabasele

FINAL

Min. 90+1 GOL Hermannstadt. Sibienii marchează în minutele de prelungire.

Min. 51 GOL Hermannstadt. Petrescu marchează din lovitură de la 11 metri.

Min. 38 GOL HERMANNSTADT. Nkololo deschide scorul.

• CSM Politehnica Iaşi – FC Viitorul, ora 21.45, Telekom Sport 1

FC Voluntari joacă marţi cu AFC Hermannstadt, într-un meci al echipelor care şi-au schimbat de curând antrenorii. Miriuţă şi Ioan Andone caută sferturile de finală ale Cupei, marţi de la 16:30.

Craiova merge la Turnu Măgurele pentru a întâlni echipa care a eliminat Rapidul în turul precedent. Partida se joacă marţi la ora 19:00. Tot marţi, Viitorul joacă împotriva formaţiei lui Flavius Stoican, Politehnica Iaşi.

Miercuri 31 octombrie, în Cupa României sunt programate trei meciuri. Capul de afiş îl reprezintă duelul prim-divizionarelor Gaz Metan Mediaş-CFR Cluj, partida care se joacă seara, de la ora 21:45.

Universitatea Cluj are meci cu Astra Giurgiu de la ora 19:00, în timp ce CS Mioveni şi Sepsi OSK Sfântu Gheorghe este meciul care deschide ziua de miercuri în Cupa României de la ora 16:30.

Faza optimilor de finală din Cupa României se încheie joi, 1 noiembrie cu meciurile jucate de Dinamo şi FCSB. Echipa lui Mircea Rednic are meci cu AFK Csikszereda, formaţie de liga a treia, în timp ce FCSB încheie ziua şi faza optimilor cu meciul de la Călăraşi, contra Dunării, de la ora 21:45.