VIDEO | Steaua - Dinamo 19-22, în meciul decisiv al finalei Ligii Naţionale. Al treilea titlu la rând cucerit de dinamovişti

Handbal

Dinamo a cucerit, joi, pentru a treia oară la rând, titlul de campioană a Ligii Naţionale la handbal masculin, după ce a învins Steaua, scor 22-19 (10-13), în deplasare, în meciul decisiv al finalei campionatului.

În primele două partide, Steaua şi Dinamo şi-au împărţit victoriile: 25-27 şi 27-26. Cu 2-1 la general după meciul de joi, Dinamo a cucerit un titlu naţional.

Steaua Bucureşti s-a calificat în finală după ce a eliminat pe CSM Bucureşti în trei partide din semifinale (21-25, 28-25 şi 25-24), în timp ce Dinamo Bucureşti a trecut de Potaissa Turda în două meciuri (32-27 şi 26-25).

Medalia de bronz a stagiunii a revenit, tot joi, echipei Potaissa Turda, care a învins formaţia CSM Bucureşti, cu scorul de 21-20 (13-13), în a treia partidă, decisivă, a finalei mici. Anterior, Potaissa a câştigat cu 26-24, iar CSM Bucureşti cu 36-30, 2-1 scor general.

Pentru Potaissa este a doua medalie a sezonului, după ce a câştigat Challenge Cup în această lună.

În 2017, titlul naţional a revenit tot echipei Dinamo Bucureşti.

Min. 30: Steaua - Dinamo 19-22! Dinamo este noua - şi vechea - campioană a României!

Min. 29: Goool, Dinamo! Dinamoviştii se desprind decisiv! 21-19!

Min. 55: Steaua - Dinamo 19-20. Final strâns de partidă

Min. 53: Bară Savenco! Dinamo se putea distanţa la două goluri.

Min. 51: Gol, Dinamo!

Min. 49: Steaua - Dinamo 18-18, după un gol de mare frumuseţe al lui Mihalcea.

Min. 47: Dinamo marchează din nou şi revine în avantaj!

Min: 45: Steaua - Dinamo 17-17

Min. 43: Dinamo trece în avantaj!

Min. 42: EGALITATE! Steaua - Dinamo 16-16

Min. 40: Steaua - Dinamo 16-15!

Min. 39: Înscrie şi Dinamo. Meciul nu este jucat, Dinamo având forţa de a reveni.

Min. 38: Steaua - Dinamo 16-13! Roş-albaştrii refac avantajul de trei goluri.

Min. 35: Gol înscris de Steaua, care se desprinde din nou la două goluri.

Min. 34: Steaua - Dinamo 14-13. Doar un gol le mai desparte pe cele două echipe, dar Dinamo joacă în inferioritate.

Min. 30 PAUZĂ. Steaua - Dinamo 13-10.

Min. 27 Steaua înscrie. 13-10.

Min. 25 Dinamo se apropie din nou la două goluri, 12-10.

Min. 24 Mihalcea face 12-9.

Min. 23 TIME OUT cerut de Steaua.

Min. 23 Dinamo se apropie la doar două goluri. 11-9.

Min. 21 Steaua şi Dinamo înscriu câte un gol. 11-8. ”Roş-albaştrii” au o eliminare de două minute.

Min. 20 S-a făcut 10-7.

Min. 19 GOL Steaua. 10-6

Min. 18 Mironescu înscrie şi Steaua - Dinamo se face 9-6.

Min. 18 Dinamo reduce din diferenţă. 9-5.

Min. 17 Steaua face 9-4 în doar câteva secunde. Antrenorul lui Dinamo cere TIME OUT.

Min. 16 Steaua se desprinde la 3 goluri. 7-4.

Min. 14 Două parade superbe ale celor doi portari. Între timp, s-a făcut 6-4.

Min. 13 Aslanian este eliminat două minute, Steaua are om în minut. Dinamo reduce din dferenţă, scor 5-4.

Min. 12 Steliştii se distanţează la două goluri, scor 5-3.

Min. 10 Steliştii înscriu un gol spectaculos, pe sub picioarele portarului. Scor 4-3.

Min. 9 Cele două echipe sunt din nou la egalitate, 3-3.

Min. 8 Dinamo trece în avantaj.

Min. 7 GOL Dinamo. Scorul este 2-2.

Min. 6 GOL Steaua.

Min. 4 GOL Steaua. Florea restabileşte egalitatea.

Min. 3 GOL Dinamo

Min. 2 Steaua a avut atacul, însă a ratat. Nu s-a înscris niciun gol în primele două minute. Ambele echipe au ratat câte două ocazii.

Min. 1 Fluier de start.

Clasicul handbalului românesc a revenit promiţător în acest sezon. Primele două partide ale finalei campionatului au fost pline de dramatism, dar şi de un joc mult mai ridicat decât a obişnuit Liga Zimbrilor. Steaua şi Dinamo şi-au împărţit victoriile în primele două meciuri ale finalei. Roş-albii s-au impus la aruncările de la 7 metri, în timp ce militarii au câştigat cu 27-26.

Titlul se va decide în meciul decisiv care se joacă joi, 31 mai, în direct pe Telekom Sport 1, de la ora 20:30.

Afla mai multe despre: steauadinamohandbalcampioana