VIDEO | CSM Bucureşti - ŢSKA Moscova 32-27. La un pas de Final Four: victorie impresionantă pentru ”tigroaice” după o primă repriză perfectă

Sporturi

CSM a terminat doar pe locul 3 grupa principală de calificare cu 17 puncte din 14 jocuri în timp ce rusoaicele de la ŢSKA au strâns 23 de puncte în grupa B principală, acolo unde au terminat pe locul 2 după Gyor.

Echipa de handbal feminin CSM Bucureşti a învins sâmbătă, pe teren propriu, formaţia ŢSKA Moscova, scor 32-27 (20-12), în manşa tur din sferturile de finală ale Ligii Campionilor. Victoria a fost dedicată pivotului Crina Pintea, care aniversează în aceeaşi zi împlinirea vârstei de 31 de ani. Neagu a urcat pe primul loc în topul marcatoarelor competiţiei.

Principalele marcatoare pentru CSM Bucureşti au fost Lazovici 6 goluri, Neagu 6, Cvijici 5, Dembele 5, iar de la ŢSKA s-a remarcat Skorobogacenko 6 reuşite.

Cu 106 goluri, Neagu a urcat pe primul loc în clasamentul golgeterilor din Liga Campionilor.

Partida de sâmbătă a fost şi ultima la Bucureşti pentru croata Jelena Grubisici, care la 34 de ani a anunţat că va renunţa la handbal după acest sezon, astfel că va avea ocazia, ca în 2016, şi dacă CSM se va califica la Turneul F4, să cucerească trofeul la Budapesta. Cu CSM, la care joacă din 2015, portarul croat a mai câştigat medaliile de bronz în Liga Campionilor, în 2017 şi 2018.

LIVE VIDEO | Telekom Sport 1, ACUM, CSM Bucureşti - ŢSKA Moscova 32-27

Final de meci. CSM câştigă după o repriză senzaţională şi una echilibrată. Victorie la cinci goluri pentru formaţia noastră: ”Echipa noastră este capabilă să se califice cu această diferenţă. Un meci inteligent la Moscova, şi suntem în Final Four” explică, la finalul jocului, expertul Telekom Sport, Bogdan Voina.

Min 60. Neaguuuuuu! Ce execuţie a celei mai bune handbaliste a lumii. Este golul cu numărul 32 al echipei noastre, care se desprinde la şase goluri

Min 59. CSM are cinci goluri avans şi câştigă acest meci, după o primă repriză absolut perfectă

Min 56. Grubisic intervine din nou şi ne salvează. Excepţională prestaţia portarului de la CSM

Min 54. Gol Dragana Cvijic. Ne desprindem din nou la şase goluri, iar victoria este tot mai aproape.

Min 52. Final încins de meci. Rusoaicele şi-au mai revenit şi au micşorat diferenţa

Min 50. Gol pentru formaţia oaspete. Reuşita cu numărul 23

Min 49. Avem şi noroc. Ilarionova trimite în bară, iar scorul rămâne 28-22.

Min 46. Gol CSM. Se reface diferenţa de opt goluri în favoarea echipei noastre. Marchează Neagu din 7m

Min 45. Rusoaicele înscriu de pe pivot. Este reuşita cu numărul 19 pentru ŢSKA Moscova. ”A fost o mini ezitare din partea defensivei noastre” explică expertul şi comentatorul Telekom Sport, Bogdan Voina

Min 43. Gol Cristina Neagu din aruncare de la 7m. Avem 9 goluri avans

Min 42. Gol marcat de CSKA. Scorul este 26 -18, iar româncele sunt clar la conducerea meciului

Min 35. Gol Omoregie, iar rezultatul este acum 24-15. CSM face spectacol şi în repriza secundă

Min 33. Rusoaicele ies mai bine de la vestiare. Au marcat deja trei goluri şi au micşorat diferenţa

Min 30. Gooool Omoregie!!! Pauza aduce un scor incredibil: 20-11 pentru formaţia bucureşteană

Min 29. Dragana Cvijic marchează al 4-lea său gol în acest meci. Conducem cu 19-11

Min 27. Al 18-lea gol al formaţiei noastre. Marchează din nou CSM Bucureşti, iar ”tigroaicele” îşi continuă repriza fabuloasă

Min 22. Excelent, Dembele! Gol pentru CSM, care se desprinde la cinci goluri. Rusoaicele trimit în bară, iar pe contraatac, Cvijic sprintează şi marchează. Avem 16-10, iar CSM face până acum un meci perfect

Min 21. Gol şi pentru Barbara Lazovic. Niciodată în carieră nu a marcat de mai mult de 48 de ori în Liga Campionilor. Acesta a fost însă golul cu numărul 65 din acest sezon. Conducem cu 14-9.

Min 20. Gol Dmitrieva. Campioana olimpică de la Rio a marcat al 9-lea gol al rusoaicelor

Min 19. CSM este în inferioritate şi atacă fără portar. Neagu ratează însă aruncarea, sub presiunea pre pasivului

Min 16. Gol Dembele! CSM are 12 - 6 şi face spectacol. Debut extraordinar de meci pentru fetele noastre

Grubisic a reuşit mai multe parade minunate pentru CSM şi a ajutat echipa să construiască un avantaj consistent

Min 9. Moisă punctează pentru al 6-lea gol al româncelor.

Min 6. Neagu punctează din 7m al 4-lea gol al CSM-ului.

Min 3. Crina Pintea marchează al 3-lea gol al CSM-ului.

Min 1. Primul gol este marcat de Crina Pintea, pentru CSM.

Min 1. A început partida.

CSM Bucureşti este în faţa celui mai important test al sezonului actual, înfruntarea cu rusoaicele de la ŢSKA Moscova din sferturile de finală ale Ligii Campionilor la fete. Fostă câştigătoare a trofeului, CSM nu s-a mai calificat din 2018 la turneul care va avea loc la Budapesta pe 29-30 mai.

CSM Bucureşti a trecut de SCM Râmnicu Vâlcea în optimile competiţiei după un retur pierdut la 6 goluri pe teren propriu. CSM a câştigat în deplasare în prima manşă la 9 goluri şi astfel s-a calificat mai departe. ŢSKA a pierdut prima manşă din optimi cu Krim, scor 20-25, însă în returul jucat la Moscova a întors rezultatul şi s-a impus cu 27-21, scor suficient pentru a le asigura calificarea rusoaicelor.

CSM a terminat doar pe locul 3 grupa principală de calificare cu 17 puncte din 14 jocuri în timp ce rusoaicele de la ŢSKA au strâns 23 de puncte în grupa B principală, acolo unde au terminat pe locul 2 după Gyor. Bucureştencele au câştigat doar două din ultimele 7 jocuri din Liga Campionilor. ŢSKA a câştigat ambele jocuri cu fetele de la Râmnicu Vâlcea din faza principală a grupelor, de fiecare dată la o diferenţă de 10 goluri (30-20, 34-24).

Dubla manşă dintre cele două formaţii se anunţă una foarte echilibrată cu un uşor avantaj pentru rusoaice. CSM are un buget de 3.5 milioane de euro, în timp ce rusoaicele au un buget de 4 milioane de euro. Golgetera CSM-ului este Cristina Neagu cu 100 de reuşite, în timp ce pentru ŢSKA, Ekaterina Ilina are 62 de goluri marcate. 9 victorii, un egal şi 6 înfrângeri are CSM în acest sezon de Ligă, în timp ce formaţia din Rusia are 12 victorii, un egal şi doar 3 înfrângeri.

Formulă de bază

CSM: Portar: Jelena Grubisic, Extremă stânga: Siraba Dembele, Inter stânga: Cristina Neagu, Centru: Elizabeth Omoregie, Inter dreapta: Barbara Lazovic, Extremă dreapta: Carmen Martin, Pivot: Crina Pintea

ŢSKA: Portar: Anna Sedoikina, Extremă stânga: Polina Gorşkova, Inter stânga: Polina Vedekina, Centru: Daria Dmitrieva, Inter dreapta: Antonina Skorobogacenko, Extremă dreapta: Marina Sudakova, Pivot: Kathrine Heindahl

Meciul va începe de la ora 17:00 şi va putea fi urmărit în direct pe Telekom Sport 1.