VIDEO | ŢSKA Moscova - CSM Bucureşti 24-19. CSM pierde calificarea în manşa retur, după un final incredibil de meci la Moscova

Sporturi

CSM Bucureşti a ratat calificarea în Final Four după ce a pierdut la Moscova, scor 19-24 cu ŢSKA.

ŢSKA - CSM BUCUREŞTI 24-19

CSM Bucureşti a ratat duminică, în deplasare, calificarea în semifinalele Ligii Campionilor, după ce a fost eliminată de formaţia rusă ŢSKA Moscova, în sferturile competiţiei.

În tur, CSM s-a impus cu scorul de 32-27, dar în retur, duminică, ŢSKA a câştigat, scor 24-19 (12-11). Cristina Neagu a marcat 9 goluri. în meciul retur.

Cu 51-51 la general, dar mai multe goluri marcate în tur, ŢSKA a eliminat CSM Bucureşti şi s-a calificat la Turneul Final Four.

Celelalte trei echipei calificate sunt Gyor ETO, Brest şi Vipers, care au eliminat în sferturi echipele Buducnost, Metz şi Rostov-Don.

CSM n-a mai jucat la Turneul Final Four din 2018, când a încheiat cu medalie de bronz, după ce în 2016 cucerea trofeul, iar în 2017 obţinea tot medalia de bronz.

Tragerea la sorţi a semifinalelor Ligii Campionilor la handbal feminin va avea loc în 13 aprilie, la Budapesta. Tot acolo va avea loc şi Turneul Final Four, în 29 şi 30 mai.

Deţinătoarea trofeului este Gyor ETO.

60- Final. Se termină 24-19 pentru formaţia ŢSKA Moscova care se califică în Final Four

59 - Gol marcat de Polina Vedekhina pentru formaţia gazdă, care conduce cu 24-19

58 - Ducem scorul la 23-19, într-un final absolut incandescent de meci în care, din nou, Cristina Neagu iese la rampă

56 - Gol marcat de Omoregie pentru formaţia noastră

55 - Final extrem de încins de meci. ŢSKA Moscova are 23-16 în acest moment după reuşita Sarei Ristovska, cea mai bună marcatoare a rusoaicelor în acest meci

50 - Cu zece minute înainte de final, Dragana Cvijic marchează al 15-lea gol al CSM-ului. Scorul este 20-15 pentru echipa gazdă

48 - Gol CSM, al 14-lea pentru echipa bucureşteană. Reuşită de excepţie a Cristinei Neagu

46 - ŢSKA marchează de două ori şi se desprinde la 16-12.

41 -  Avantajul de două goluri al gazdelor rămâne valabil

36 - Rusoaicele au marcat de două ori în această repriză, fetele noastre o singură dată. ŢSKA Moscova conduce astfel cu scorul de 14-12. Vestea bună este că am marcat în sfârşit de pe pivot prin Pintea

31 - Start în repriza secundă de la Moscova. Din păcate repriza începe cu o eroare de arbitraj

30 - Scorul pauzei este favorabil gazdelor, 12-11. Ne aşteaptă o repriză secundă de foc

29 - Final încins de repriză la Moscova. Forţa echipei gazdă este diminuată de apărarea noastră şi de intervenţiile lui Grubisic. Chiar dacă a jucat în superioritate, ŢSKA nu s-a desprins la două goluri

28 - Pentru prima dată în această repriză, parcă rusoaicele joacă ceva mai bine. Au trecut în avantaj, iar scorul este 12-11, deşi CSM a avut 9-6

23 - Gazdele marchează de două ori şi se apropie la un singur gol de CSM Bucureşti. ”Tigroaicele” păstrează totuşi avantajul atât în retur, cât şi la general.

21 - Grubisic, paradă de senzaţie în poarta echipei noastre

20 - Gol Cristina Neagu! Torpila celei mai bune jucătoare a lumii nu poate fi blocată. CSM are 9-6 în deplasare

19 - CSM Bucureşti marchează golul opt şi are acum două goluri avans la Moscova

15 - Trecem în avantaj. Avem 6-5 pe terenul rusoaicelor după ce marcăm de două ori consecutiv. Imediat, Grubisic intervine senzaţional

12- Începutul echilibrat de meci se confirmă. Niciuna dintre echipe nu se poate desprinde decisiv şi nici nu putem considera că vreuna dintre ele domină clar meciul. Este egalitate la 4 în acest moment, după cel de-al doilea gol din două acţiuni al Cristinei Neagu

9 - Gol pentru CSM Bucureşti, care trece în avantaj la Moscova.

8 - Rusoaicele au marcat pentru 2-1, însă am revenit imediat şi este din nou egal, de această dată la 2. A marcat Laura Moisă din extrema dreaptă

5 - După un început excelent al celor doi portari, Omoregie marchează prima pentru CSM. Rusoaicele au punctat şi ele

1 - A început partida retur dintre ŢSKA şi CSM. Meciul este live pe TS1

CSM putea avea un retur uşor la Moscova după ce a condus chiar şi la 9 goluri în repriza secundă a meciului tur încheiat cu scorul de 32-27. Finalul a aparţinut oaspetelor care au redus diferenţa la jumătate de goluri.

Meciul de azi se anunţă unul foarte greu pentru CSM având în vedere şi numărul mare de goluri marcate în meciul tur. ŢSKA ar avea nevoie de o victorie la numai 4 goluri (sub 57 goluri marcate în total) pentru a merge mai departe. Rusoaicele au întors un dezavantaj de 5 goluri în turul precedent când le-au eliminat pe slovenele de la Krim Ljubljana. ŢSKA a învins cealaltă reprezentată a României în Liga Campionilor, SCM Râmnicu Vâlcea, la 10 goluri în meciul jucat la Moscova.

CSM nu s-a mai calificat din 2018 în Final 4 Champions League. În total, formaţia bucureşteană are 3 calificări în Final 4 (între 2016 şi 2018), câştigând o dată trofeul. La partida de azi vor asista aproximativ 500 de spectatori în tribune. ŢSKA este o formaţie recent înfiinţată în handbalul feminin din Rusia. Aceasta a luat naştere în urmă cu numai 2 ani şi este la prima participare în Liga Campionilor.

Meciul va începe de la ora 17:00 şi va putea fi urmărit în direct pe Telekom Sport 1.