VIDEO | Pas uriaş către sferturile Ligii. Tottenham o distruge pe Dortmund şi scapă de emoţii pentru returul din Germania

Tottenham a demolat-o pe Borussia Dortmund şi a făcut un pas important către sferturile de finală ale Ligii Campionilor. Son, Vertonghen şi Llorente au marcat pentru victoria cu 3-0 a londonezilor.

După o primă repriză în care ocaziile au fost împărţite la ambele porţi, Jan Vertonghen a ieşit la rampă în actul secund. Mai întâi, fundaşul belgian l-a servit perfect pe Son. Sud-coreeanul a deschis scorul cu al 16-lea său gol din acest sezon.

Vertonghen a majorat diferenţa cu o execuţie de vârf autentic. Cel care a închis tabela a fost însă Llorente. Tottenham - Dortmund s-a terminat 3-0. A fost a treia victorie consecutivă obţinută de englezi în faţa Borussiei, iar acum echipa lui Pochettino e favorită la calificare înaintea returului de pe 5 martie.

Tottenham - Dortmund 3-0
Au marcat: Son '47, Vertonghen '83, Llorente '86

Tottenham: Lloris - Alderweireld, Sanchez, Foyth - Aurier, Winks, Sissoko, Vertonghen - Eriksen - Lucas, Son
Rezerve: Gazzaniga - Trippier, Rose, Skipp, Wanyama, Lamela, Llorente
Antrenor: Mauricio Pochettino

Dortmund: Burki - Hakimi, Toprak, Zagadou, Diallo - Witsel, Delaney - Dahoud, Sancho, Pulisic - Gotze
Rezerve: Hitz, Guerreiro, Balerdi, Philipp, Wolf, Schmelzer, Larsen
Antrenor: Lucien Favre

Min. 86 - GOOOOOOOOOL Tottenham! Corner bătut perfect de Eriksen, iar Llorente marchează şi el pentru 3-0

Min. 83 - GOOOOOOOOOL Tottenham! Vertonghen dublează avantajul londonezilor din centrarea perfectă a lui Aurier

Min. 47 - Start senzaţional de repriză pentru Tottenham! Son a deschis scorul şi a ajuns la patru meciuri consecutive în care a înscris în poarta Borussiei Dortmund. Centrare perfectă a lui Vertonghen

Min. 45 - Fluier final al primei reprize. După două ocazii mari ratate de Tottenham, Lloris are o intervenţie excelentă la lovitura de cap a lui Zagadou, iar cele două echipe intră la cabine la egalitate, 0-0

Min. 45 - Intervenţie spectaculoasă a lui Lloris la lovitura de cap a lui Zagadou, după o centrare perfectă a lui Sancho

Min. 36 - O nouă ocazie importantă ratată de Tottenham! Şutul lui Son este respins de Burki

Min. 7 - Ocazie mare pentru Tottenham! Mingea respinsă de Sanchez ajunge la Lucas Moura, iar execuţia superbă a brazilianului trece puţin pe lângă poarta lui Burki

Borussia Dortmund revine pe Wembley, stadionul pe care a pierdut, la limită, finala Ligii Campionilor în 2013, împotriva celor de la Bayern Munchen. Înfrângerea din ultimele minute împotriva rivalilor de pe plan intern le-a interzis a doilea trofeu Champions League, primul fiind câştigat în 1997.

Elevii lui Lucien Favre au cel mai bun record defensiv în acest sezon, cu doar două goluri primite în cele şase meciuri din grupe. Totodată, Dortmund are un record pozitiv când vine vorba de meciurile împotriva echipelor din Anglia, cu 11 victorii în 25 de meciuri.

• LIVE VIDEO | Tottenham - Dortmund, miercuri, de la 22:00, Telekom Sport 2

Spurs nu a făcut niciun transfer nici în perioada de mercato din iarnă şi sunt fără cei mai importanţi jucători, Dele Alli şi Harry Kane, accidentaţi. În absenţa celor doi, principala "gură de foc" a englezilor este mijlocaşul ofensiv Heung-min Son, care a petrecut şapte ani în Germania, la Hamburg şi Bayer Leverkusen, marcând cinci goluri în cinci meciuri împotriva adversarilor de miercuri seară. Nici Dortmund nu va putea conta pe unii dintre cei mai buni jucători, Alcacer şi Reus fiind indisponibili din cauza problemelor medicale.

Cele două echipe s-au întâlnit în faza eliminatorie şi în sezonul 2016-2017, iar nemţii au câştigat cu 5-1, la general.

Echipe probabile

Spurs: Lloris (c) – Trippier, Sanchez, Alderweireld, Vertonghen – Sissoko, Dier – Lamela, Eriksen, Son - Moura
Absenţi: Kane, Alli

Dortmund: Bürki (c) – Hakimi, Toprak, Diallo, Schmelzer – Witsel, Delaney – Sancho, Pulisic, Guerreiro – Götze
Absenţi: Akanji, Alcacer, Piszczek, Reus, Weigl

Afla mai multe despre: borussia dortmundtottenhamuefa champions league