VIDEO | FC U Craiova 1948 - Sepsi 0-1. Formaţia lui Cristiano Bergodi se califică în sferturi

Cupa României

Sepsi Sf. Gheorghe s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei României, după 1-0 la Turnu Severin cu FC U Craiova 1948

Formaţia Sepsi Sfântu Gheorghe s-a calificat, joi seară, în sferturile de finală ale Cupei României, trecând în optimi de U Craiova 1948, scor 1-0.

Golul a fost marcat de Achahbar, în minutul 38.

În minutul 90+2, de la Sepsi a fost eliminat postarul Niczuly, el primind al doilea cartonaş galben. A fost eliminat şi Kovacic, de la craioveni. Iniţial, arbitrul i-a arătat cartonaşul roşu lui Sidibe.

În poartă la Sepsi a intrat pe final Aganovic.

LIVE VIDEO | U Craiova 1948 - Sepsi 0-1 (Gajic - aut 38)

FC U Craiova 1948: R. Popa - R. Negru, Kovacic, Gajic, Huyghebaert - Baeten, Asamoah, Van Durmen - Sidibe, Cl. Bălan, Marquet
Rezerve: Mogoşanu, Bakayoko, Dr. Albu, Blidar, V. Pop, Raicea, Ondaan, Vieira

Sepsi: Niczuly - Dimitrov, Ninaj, Mitrea, Dumitrescu - Eder, Păun, Achahbar - Askovski, Ştefănescu, Luckassen

Min 71. Ocazie FC U Craiova 1948! Şut bun expediat de Marquet, dar Niczuly scoate de sub bară

Min 60. Ocazie Sepsi! Reflex excelent al portarului Popa, la o acţiune în care Ashkovski şi Lukassen au depăşit apărarea echipei gazdă

Min 59. Şut expediat de Ashkovski, peste poarta formaţiei gazdă

Min 56. Ocazie pentru echipa gazdă

Min 46. Start în repriza secundă

Pauză

Min 38. Gol Sepsi! Achahbar deschide scorul după un şut superb, deviat de Gajic în poarta lui Popa.

Min 30. Ocazie pentru Sepsi. Ştefănescu este în prim plan, dar şutul său trece alături

Min 10. Prima ocazie şi pentru Sepsi. Mitrea este aproape de gol pentru echipa lui Bergodi. Fundaşul a reluat cu capul după o centrare, dar portarul Popa a prins cu siguranţă

Min 5. Ocazie FC U Craiova 1948! Bălan ratează faţă în faţă cu portarul oaspeţilor

Min 1. A început partida de la Severin

Ambele echipe au schimbat antrenorul încă din startul sezonului. Locul lui Adrian Mutu la U Craiova 1948 a fost luat de Flavius Stoican, după ce rezultatele bune au întârziat să apară în Liga 1. Oltenii au ajuns în optimi, după ce au trecut de Petrolul Ploieşti.

De cealaltă parte, Sepsi l-a adus pe Cristiano Bergodi, în locul lui Leo Grozavu. Echipa din Sfântu Gheorghe are o singură victorie în ultimele 10 meciuri, cea din Cupa României, cu Farul, scor 1-0.

Programul meciurilor de joi din Cupa României, pe Telekomsport.ro

• FC Buzău – Dunărea Călăraşi, ora 15:00
  • U Craiova 1948 – Sepsi OSK Sfântu Gheorghe, ora 18:00
  • Politehnica Timişoara – FC Rapid 1923, ora 21:00

Marţi s-au calificat în sferturi ACSO Filiaşi, Chindia Târgovişte şi FC Argeş. Miercuri, Universitatea Craiova a învins-o pe Baia Mare cu 4-0 şi s-a calificat.

În ceea ce priveşte meciul FC Voluntari – FCSB, clubul oaspete a informat Departamentul Competiţii al Federaţiei Române de Fotbal că se află în imposibilitatea de a se prezenta la joc, motiv pentru care partida nu se dispută. Cazul va fi judecat la Comisia de Disciplină a FRF.

"În locul lor, aş fi acceptat să joc duminică". Oficialul de la CFR Cluj îi răspunde lui MM Stoica după ce FCSB n-a jucat în Cupa României: "Nu am primit solicitare" | EXCLUSIV

Afla mai multe despre: u craiova 1948sepsiu craiova 1948u craiova 1948 sepsi cupa romaniei