VIDEO | Viitorul - U Craiova 1-4. Oltenii au urcat pe primul loc în clasament. Înfrângere drastică pentru Viitorul. A jucat în 10 oameni din minutul 5

U Craiova a învins-o pe Viitorul, scor 4-1, în ultimul meci al etapei cu numărul trei din Liga 1.

VIDEO | Viitorul - U Craiova 1-4 (Luckassen 45+3 / Koljic 18, 51, Bancu 64, Ivan 74)

Craiova e singura echipă din Liga I cu maximum de puncte după trei etape. Oltenii s-au impus la Ovidiu, dar Viitorul a jucat în inferioritate numerică din minuttul patru. Artean l-a comoţionat pe Cicîldău şi a fost eliminat direct. Mihăilă a scăpat apoi singur spre poarta lui Cojocaru, dar a ratat. Deschiderea de scor a venit după 18 minute. Ciobanu a greşit, iar Koljic a profitat şi a înscris. Oltenii s-au relaxat apoi, iar în prelungirile primei reprize, Luckassen a restabilit egalitatea. Bergodi şi-a instruit excelent jucătorii la pauză. Craiova s-a dezlănţuit în actul secund şi a marcat de trei ori. Koljic a reuşit dubla şi şi-a trecut în cont al patrulea gol din acest sezon. După un sfert de oră, Vlădoiu a centrat perfect, iar Bancu a înscris şi el. Andrei Ivan a stabilit scorul final, Viitorul - Craiova 1 la 4.

ECHIPELE DE START

Viitorul: Cojocaru - Boboc, Mladen, Ghiţă, Dussaut - Ciobanu, Artean, G. Iancu - Chiţu, Luckassen, Măţan
Rezerve: Căbuz, Dobrosavlevici, Georgescu, Casap, C. Matei, Bodişteanu, Macho, G. Ganea, Pitu
Antrenor: Ruben de la Barrera

U Craiova: Pigliacelli - Vlădoiu, Bălaşa, M. Constantin, Bancu - Nistor, Bic, Cicâldău - Ivan, Koljic, Mihăilă
Rezerve: Popescu, Mitran, Acka, Vătăjelu, Papp, Screciu, Bărbuţ, Mateiu
Antrenor: Cristiano Bergodi

Min. 74: GOL Craiova! A marcat şi Andrei Ivan. Şutul atacantului a fost deviat de Sebastian Mladen.

Min. 64: GOL Craiova! Oltenii se desprind pe tabelă. Un nou cadou făcut de jucătorii de la Viitorul. Ganea dă pe lângă minge, Bancu a pus latul şi a înscris primul gol din acest sezon.

Min. 51: GOL Craiova! Koljic a executat puternic o lovitură liberă din marginea careului, iar balonul s-a oprit în plasă.

Min. 45+3: GOL Viitorul! Luckassen a egalat pentru gazde în minutele de prelungire ale primei reprize.

Min. 18: GOL Craiova! Elvir Koljic deschide scorul după o preluare ratată a lui Ciobanu.

Min. 16: Ocazie Craiova! Mihăilă a scăpat singur cu Cojocaru şi a vrut să îl lobeze, în portarul a fost pe fază şi a parat şutul.

Min. 9: Schimbare la Craiova! Cicâldău nu mai poate continua. În locul lui a intrat Mateiu.

Min. 5: Eliminare la Viitorul! Artean primeşte cartonaşul roşu după o intervenţie periculoasă asupra lui Cicâldău.