Liverpool este noua campioană a lumii! Victorie cu emoţii pentru "cormorani", împotriva celor de la Flamengo

Liverpool

Liverpool a câştigat Campionatul Mondial al Cluburilor FIFA după o finală împotriva celor de la Flamengo, disputată la Doha.

Jurgen Klopp a folosit prima echipă în finala cu brazilienii de la Flamengo, dar tot a trăit cu emoţii. Cele două echipe au terminat la egalitate, 0-0, cele 90 de minute. Golul victoriei şi de altfel singurul al partidei a venit în minutul 99, autor Robert Firmino.

Flamengo, echipă la care au jucat nume importante pentru fotbalul mondial, precum Rafinha, Filipe Luis sau Gabriel Barbosa, a ratat o şansă uluitoare în minutele de final ale partidei şi scorul final a fost 1-0 pentru Liverpool.

În semifinala competiţiei, Liverpool a trecut de mexicanii de la Monterrey, care sâmbătă a învins-o pe Al-Hilal, echipa lui Răzvan Lucescu, pentru locul trei.

Afla mai multe despre: liverpoolcampionatul mondial al cluburilor