Lyon a făcut spectacol în deplasarea de la Nimes. Victorie la scor, după ce gazdele au avut doi jucători eliminaţi încă din prima repriză

Olympique Lyon a învins-o, vineri, în deplasare, cu scorul de 4-0 (1-0), pe Nimes, în etapa a XVII-a a campionatul francez Ligue 1.

Gazdele au evoluat în nouă jucători, după eliminările fotbaliştilor Valls '5 şi Paquiez '40.

Golurile au fost marcate de Depay '16 (p), '64, Aouar '71 şi Andersen '79.

La oaspeţi, portarul Ciprian Tătăruşanu nu a fost în lot, fiind accidentat la spate.

După acest rezultat, Lyon este pe locul 5, cu 25 de puncte, după PSG, 36 de puncte (15 meciuri), Olympique Marseille, 31 de puncte (16), Lille, 28 de puncte (17) şi Bordeaux, 26 de puncte (16).

Nimes este pe locul 20, ultimul, cu 12 puncte (16 meciuri).