Maccabi Tel Aviv - CFR Cluj 2-2. Campioana României s-a calificat în turul III din Liga Campionilor! Urmează dubla de foc cu Celtic

CFR Cluj

CFR Cluj s-a calificat în turul III din preliminariile UEFA Champions League, după ce a făcut 2-2 cu Maccabi Tel Aviv. În faza următoare, CFR va juca împotriva scoţienilor de la Celtic.

CFR Cluj a suferit mult în meciul cu Maccabi Tel Aviv, dar a reuşit până la urmă să obţină o remiză care i-a asigurat calificarea în turul trei din preliminariile Ligii Campionilor.

Israelienii au deschis scorul în minutul 15, prin Blackman, dar CFR a egalat rapid, din penalty, prin Culio, în minutul 18. Rondon, chiar înainte de pauză, a făcut 2-1, iar totul părea decis, asta după ce gazdele rataseră ocazii absolut incredibile.

Partea a doua a început prost pentru CFR, Cohen reuşind să marcheze în minutul 48, dar experienţa trupei lui Petrescu a făcut ca scorul să nu se mai modifice până la final.

Urmează dubla de foc cu scoţienii de la Celtic.

LIVE TEXT | Maccabi Tel Aviv - CFR Cluj 2-2 (Blackman 15, Cohen 48 / Culio 18, Rondon 42)

ECHIPELE DE START:

MACCABI: Gianniotis - Kandil, Piven, Jair, Davidzada - Peretz, Glazer - Rikan - Blackman, Shechter, Micha

CFR CLUJ: Arlauskis - Susic, Vinicius, Burcă, Camora - Bordeianu, Culio, Djokovic - Deac, Omrani, Rondo

Min. 70: Maccabi controlează clar meciul, dar israelienii nu reuşesc să pună în pericol poarta lui Arlauskis.

Min. 48: GOOOL MACCABI! Cohen şutează perfect şi egalează pentru Maccabi! Început prost de repriză pentru CFR.

Min. 45+3: Pauză.

Min. 42: GOOOL CFR CLUJ! Rondon profită de o respingere greşită a lui Gianniotis şi marchează pentru 2-1.

Min. 34: OCAZIE IMENSĂ MACCABI! Rikan pasează excelent, dar Shechter, cu călcâiul, trimite puţin pe lângă poartă!

Min. 32: OCAZIE MACCABI! Rikan se distrează cu apărarea clujenilor, dar şutează peste poartă!

Min. 18: GOOOL CFR! Culio transformă lovitura de pedeapsă şi CFR face un pas mare spre calificare!

Min. 17: PENALTY CFR! Bordeianu cade în careu, iar arbitrul acordă penalty.

Min. 15: GOOOL MACCABI! Bâlbâială imensă în apărarea CFR-ului, iar Blackman îl învinge pe Arlauskis!

Min. 12: OCAZIE MARE CFR! Rondon nu reuşeşte să trimită mingea în poartă, din doi metri! Şansă uriaşă pentru clujeni.

Min. 10: Arlauskis iese bine şi prinde în faţa lui Shechter.

Min. 8: Start echilibrat de partidă! CFR încearcă să ţină jocul departe de poarta lui Arlauskis.

Min. 1: A început meciul.

Omrani a fost, încă o dată, eroul celor de la CFR, în partida de la Cluj. Chiar dacă nu a mai înscris un hattrick, aşa cum s-a întâmplat în returul cu Astana, atacantul campioanei a marcat singurul gol al partidei şi CFR începe în avantaj meciul retur.

Un alt avantaj al echipei antrenate de Dan Petrescu este faptul că pentru Maccabi, meciul de la Cluj a fost abia al doilea oficial din acest sezon, pe lângă Supercupa Israerului, câştigată în faţa celor de la Yehuda. Aşadar, ardenelii sunt mult mai bine pregătiţi din punct de vedere fizic. În weekend, ei au învins Dinamo, scor 1-0, însă în urma unui meci în care oficialii "câinilor" au contestat deciziile de arbitraj.

Maccabi Tel Aviv - CFR Cluj LIVE de la ora 20:00

George Ţucudean este apt şi poate fi folosit. Petrescu este tentat să îl trimită în teren, deşi s-a antrenat doar în ultimele trei zile alături de colegi.

"Este cel mai bun jucător al nostru. Este greu pentru o echipă să joace fără cel mai bun jucător. Nu se ştie încă dacă va fi pe teren de la începutul jocului. În cele din urmă, lucrurile mici de pe teren vor determina rezultatul jocului, va trebui să fim disciplinaţi", a declarat Dan Petrescu.

Arbitrul german Marco Fritz va conduce la centru meciul Maccabi Tel Aviv - CFR Cluj. El va fi ajutat la cele două linii de Christian Gittelmann şi Dominik Schaal. Câştigătoarea dublei va juca, mai mult ca sigur, cu Celtic Glasgow în turul trei preliminar. Campioana Scoţiei a învins-o, în deplasare, pe Kalju cu 5-0.

Afla mai multe despre: cfr clujmaccabi tel avivuefa champions league