Mainz - Hertha 1-1, într-un meci din Bundesliga

Bundesliga

Mainz a înghesuit-o pe Hertha în propriul careu încă din startul meciului, la primul meci al berlinezilor după trei săptămâni, pauză forţată de cazurile de Covid.

Boetius a trimis în transversală, dintr-un unghi imposibil. Echipa lui Bo Svensson a continuat să atace, iar Szalai a ratat singur cu Schwolow. Berlinezii au înscris la prima acţiune periculoasă. Tousart a marcat în premieră în Bundesliga.

Gazdele au restabilit egalitatea după numai patru minute. Mwene a prins un şut senzaţional, fără speranţe pentru Zentner. Hertha putea pleca la Berlin cu toate punctele. Piatek a ratat incredibil însă, iar partida s-a încheiat 1-1.

Mainz este ca şi salvată de la retrogrdare, dar formaţia lui Dardai ocupă penultimul loc în clasament. Mai are de disputat însă două restanţe.

Afla mai multe despre: mainzbundesligaherthavideorezumate