Malcom a izbucnit înainte de Derby: ”Vreau să joc meciuri importante”. Meciul săptămânii, Atletico Madrid - Barcelona se vede la Telekom Sport

FC Barcelona

171 de minute. Atât adună Malcom în acest sezon pentru FC Barcelona. Transferul de 41 de milioane de euro al catalanilor avertizează: ”Vreau să joc în meciurile cu miză, vreau să arăt ce pot”.

82 de minute în La Liga, 9 minute în Champions League şi 80 de minute în Copa del Rey. În total, 171 de minute distribuite în 5 meciuri în tricoul Barcelonei.

• LIVE VIDEO | Atletico Madrid - Barcelona, în direct, sâmbătă, de la 21:45, la Telekom Sport 1. Ca să vezi Telekom Sport 1 şi Telekom Sport 2, intră aici: telekom.ro/plus

Brazilianul transferat de la Girondins Bordeaux a marcat un singur gol pentru catalani în această perioadă şi avertizează, chiar înaintea partidei cu Atletico Madrid din campionat: ”Vreau să joc în meciurile dificile, în meciurile cu miză. Am calitate pentru asta şi vreau s-o arăt. Am discutat cu antrenorul şi am rezolvat multe lucruri” a declarat Malcom.

Despre adaptarea sa la Barcelona, fotbalistul în vârstă de 21 de ani consideră că totul merge conform planului: ”Mă simt bine. Am început să învăţ limba. În plus, această echipă este precum o mare familie, fiecare doreşte să-i fie bine celuilalt. Cred că vestiarul este foarte bine sudat şi relaţiile dintre noi sunt din ce în ce mai bune” a spus Malcom, care recunoaşte că este foarte important că în vestiar se află mulţi jucători de aceeaşi naţionalitate cu el: ”Mă bucură asta şi mă face să mă simt şi mai încrezător. Stau mereu pe lângă Coutinho, pe lângă Arthur sau Rafinha. Cu ei vorbesc cel mai des. Dar mă înţeleg foarte bine şi cu Pique, Jordi Alba, Leo Messi...” a mai adăugat fotbalistul pentru care Barcelona a scos din vistieria clubului 41 de milioane de euro.

Cota de piaţă a brazilianului nu a scăzut până în momentul de faţă. Malcom este evaluat la 45 de milioane de euro, iar cu FC Barcelona a semnat pe 5 ani de zile.

Afla mai multe despre: fc barcelonamalcomatletico madrid-fc barcelonalivetelekom sport