Marko Arnautovic a fost suspendat de UEFA după scandalul de la Bucureşti. Ce meci va rata

EURO 2020

Marko Arnautovic (32 de ani) şi-a aflat pedeapsa după ieşirea nepotrivită din meciul Austria-Macedonia de Nord, scor 3-1.

Fotbalistul şi-a insultat adversarii după ce a marcat un gol pe Arena Naţională. Introdus pe teren în minutul 59, atacantul austriac a marcat un gol elegant în minutul 89, după ce a driblat portarul.

Arnautovic, în loc să se bucure de reuşită, a început să aibă o reacţie nepotrivită şi să gesticuleze nervos spre adversari.

Din primele informaţii, fotbalistul, care are origini sârbe, i-ar fi insultat pe Egzon Bejtulai şi Ezgjan Alioski, ambii cu origini albaneze.

UEFA s-a sesizat şi l-a suspendat pe Arnautovic, astfel că acesta va rata următorul meci cu Ţările de Jos (Olanda), de joi, 17 iunie.

Ce a scris Arnautovic pe reţelele de socializare:

„Au existat câteva cuvinte aprinse în emoţia meciului, pentru care aş vrea să îmi prezint scuze, în special pentru prietenii mei din Macedonia de Nord şi Albania. Vreau să spun un lucru, clar: NU SUNT RASIST! Am prieteni în aproape toate ţările şi susţin diversitatea, oricine mă cunoaşte ştie asta”, a scris Arnautovic.

Afla mai multe despre: euro 2020marko arnautovic