Max Verstappen a câştigat 70th Anniversary Grand Prix. Hamilton şi Bottas au completat podiumul VIDEO

Formula 1

Max Verstappen (Red Bull Racing) a câştigat, duminică, 70th Anniversary Grand Prix, a cincea etapă a Campionatului Mondial de Formula 1, care s-a desfăşurat pe circuitul Silverstone.

Este primul succes al lui Verstappen din acest an, primele patru curse fiind câştigate de Valtteri Bottas (1) şi Lewis Hamilton (3).

“Am avut o zi foarte bună... am avut strategia corectă”, a declarat Verstappen la finalul currsei.

Pe locul doi s-a clasat duminică Lewis Hamilton (Mercedes), iar pe trei a terminat Valtteri Bottas (Mercedes).

Top 10 este completat de Charles Leclerc (Ferrari), Alexander Albon (Red Bull Racing), Lance Stroll (Racing Point), Nico Hulkenberg (Racing Point), Esteban Ocon (Renault), Lando Norris (McLaren) şi Daniil Kviat (AlphaTauri).

Etapa următoare, Marele Premiu al Spaniei, va avea loc la 16 august, pe circuitul din Montmelo.

“Este un sentiment plăcut. Ador calificările, mai ales când totul merge bine. Sunt mândru că conduc acest monopost. Primul nostru obiectiv este să avem un start bun mâine şi apoi vom vedea ce va fi”, a declarat Bottas.

Pentru Bottas este al doilea pole position din acest sezon, după cel din prima etapă (Austria).

Pe poziţia a doua s-a clasat în calificări Lewis Hamilton (Mercedes), pe trei Nico Hulkenberg (Racing Point), pe locul patru Max Verstappen (Red Bull Racing), pe cinci Daniel Ricciardo (Renault), pe şase Lance Stroll (Racing Point), pe şapte Pierre Gasly (AlphaTauri), pe opt Charles Leclerc (Ferrari), pe nouă Alexander Albon (Red Bull Racing) şi pe zece Lando Norris (McLaren).

Marele Premiu de Formula 1 de la Silverstone se vede duminică, la Telekom Sport 3, de la ora 16:10

Afla mai multe despre: valtteri bottasmax verstappen