Maxim, gol pentru Mainz în primul amical al anului. Urmează duelul cu Răzvan Marin şi Standard

Alexandru Maxim are parte de un start de an 2019 foarte bun. Mijlocaşul român a marcat un gol în primul meci amical din acest an, în victoria cu 4-0 în faţa lui TuS Marienborn, din liga a patra germană.

Maxim a început meciul ca titular şi a marcat pentru 2-0 cu trei minute înainte de pauză. Românul a fost schimbat la pauză, când antrenorul Sandro Black a înlocuit toată echipa. Contul de Twitter al celor de la Mainz notează că Maxim a mai ratat încă o şansă uriaşă de gol în startul partidei şi tot el îşi putea trece în cont două assisturi, dar Oztunali şi Ujah au ratat incredibil, după ce au fost serviţi excelent de internaţionalul român.

Oztunali, Boetius şi Baku au marcat celelalte goluri ale lui Mainz.

Mainz va juca următorul meci amical peste trei zile, împotriva lui Standard Liege, echipa lui Răzvan Marin. Mainz va juca primul meci oficial din 2019 împotriva fostei echipe a lui Maxim, VfB Stuttgart, pe 19 ianuarie, de la ora 16:30.

Afla mai multe despre: alexandru maximstranierigolmainzamical