Meci senzaţional la Madrid Open! Teichmann a revenit de la 1-5 în ultimul set şi a învins-o pe Svitolina

Sportiva elveţiană Jil Teichmann a eliminat-o, joi, pe jucătoarea ucraineană Elina Svitolina, locul 5 WTA şi favorită 4, în primul tur al turneului de la Madrid, după o confruntare la care a revenit de la 1-5 în ultimul set şi a salvat şase mingi de meci.

Teichmann, locul 40 WTA, s-a impus cu scorul de 2-6, 6-4, 7-6 (5), în două ore şi 33 de minute.

„Sincer, nu le-am numărat. Mă gândeam doar: Sunt condusă cu 5-1. Dar fiecare ghem a fost echilibrat, însă le-am pierdut. Am crezut mereu că pot reuşi, chiar şi când erau mingi de meci pentru adversară”, a declarat Teichmann după meci.

În runda următoare, sportiva elveţiană o va întâlni pe spaniola Paula Badosa, locul 62 WTA.

Afla mai multe despre: teichmannsvitolina