Meciul revanşei! Spania - România, 25-27! ”Tricolorele”, victorie grea în faţa unei echipe fără miză

Handbal

Naţionala lui Martin Ambros a învins greu astăzi Spania, după ce duminică a capitulat în faţa Olandei la primul meci din grupele principale ale competiţiei. Neagu & Co şi-au luat astfel revanşa în faţa fanilor şi şi-au regăsit pe final forma din primele trei confruntări ale competiţiei.

LIVE TEXT | Spania - România 25-27 (12-10)

Penultimul meci din grupele principale de la Campionatul European de Hanbal feminin a fost plin de suspans pentru naţionala României. Jucătoarele antrenate de Ambros Martin au început dezastruos cu Spania şi după aproape un sfert de oră de joc naţionala avea un singur gol marcat şi şase primite. Revenirea a fost greoaie. Neagu a înscris pentru prima oară abia în minutul 17 şi tot ea a stabilit scorul la pauză, 12-10 pentru iberice.

În partea a doua,  Denisa Dedu le-a exasperat pe adversare cu paradele sale, în timp ce Crina Pintea a contribuit enorm pentru ca naţionala să preia conducerea la jumătatea reprizei secunde. Spania nu a mai reuşit să revină, iar România s-a impus cu 27-25.

FINAL (25-27)

►România joacă foarte bine pe final de partidă! Denisa intervine şi ea salvator şi o ţine pe România la trei goluri în faţă (22-25).

TIME-OUT cerut de antrenorul ibericelor!

►Melinda Geiger se insinuează printre două adversare şi marchează un gol superb (19-21)

►Antrenorul spaniol sancţionat cu „galben”.

►Denisa Dedu o angajeajă foarte bine pe Florică. Extrema stângă marchează şi o duce pe România la două goluri avans (17-19).

►TIME-OUT cerut de antrenorul Spaniei!

►Spania revine la conducerea jocului (17-16). Crina Pintea marchează şi restabileşte egalitatea (17-17)

►Se dau lupte grele în pe semicercul României. Perianu eliminată pentru două minute. Fetele noastre reuşesc să marcheze în inferioritate (15-16)

►7m pentru România! Cristina Neagu restabileşte egalitatea 15-15

►Eliminare în tabăra Spaniei. Româncele irosesc primul atac, dar recuperează rapid balonul (15-14)

►Crina Pintea, mână sigură. România dă semne că poate câştiga partida din această seară (15-14)

►Neagu ia o fază pe cont propriu şi trimite o ”torpilă” care penetrează poarta spanioloaicelor şi o aduce din nou pe România la un gol în spate (14-13)

►„Tricolorele” sunt în atac, avem oportunitatea de a restabili egalitatea, dar Laslo ratează aruncare şi îi dă şansa portăriţei spanilole să se remarce (13-12)

►Fază superbă reuşită de atacul României. Laslo marchează şi ne apropiem la un singur gol (13-12)

►Dublă intervenţie pentru Denisa Dedu. Meci bun făcut de portăriţa noastră

►România ratează atacul iar Spania marchează un gol uşor din poartă în poartă (13-10)

►Start în repriza secundă! România are prima minge; ne putem apropia la un singur gol

PAUZĂ (12-10)

►Cristina Neagu recuperează o minge şi marchează un gol care ne face să sperăm la mai mult în partea secundă

►Perianu elminată pentru două minute.

►Paradă de excepţie a Denise Dedu în situaţie de unu la unu. Ibericile recuperează mingea după doar câteva secunde şi marchează (11-8)

►Ne lipseşte şi norocul. Pintea este agajată foarte bine de Cristina Neagu, dar trimite în bară de pe semicerc (10-8)

►Ibericile nu ne lasă să ne apropiem şi mai mult (10-7)

►Neagu marchează pentru România! (8-6) TIME-OUT cerut de antrenorul Spaniei!

►Florică scapă pe contraatac şi marchează golul care o apropie pe România la 3 goluri (8-5)

►Carmen Martin eliminată pentru două minute. Neagu marchează de la 7m (8-4)

►Cinci goluri avans pentru Spania (6-1). România marchează şi ea după 12 minute (6-2)

►Două minute eliminare pentru Rodriguez. Poate fi momentul revenirii pentru României. Cristina Neagu, în nota echipei: aruncă pe lângă poartă (5-1)

►Stam bine în defensivă, dar nu reuşim să facem prea multe în atac. Pase greşit, aruncări pripite... nu arătăm prea bine pentru moment. Martin Ambros a cerut TIME-OUT! (5-1)

►României îi lipseşte din nou atacul în startul meciului. Spanioloaicele stau foarte bine în defensivă (4-1)

►Buceschi învăluie prin extrema stângă şi marchea primul gol pentru România (2-1)

►Spania se distanţează la două goluri (2-0)

►A început partida! Spania a avut lovituara de start, ibericile deschid scorul (1-0)

►Fetele  primesc ultimele indicaţii

►Cele două echipe au intrat în teren. Se intonează imnurile.

România va mai întâlni Spania şi Ungaria în drumul spre semifinalele CE de handbal din Franţa. Meciurile se joacă marţi şi miercuri iar două victorii le duc pe tricolore în penultimul act al turneului final. Primul duel este cel împotriva ibericelor, deja eliminate din competiţie. România a rămas cu 4 puncte în grupă după ce a pierdut în faţa Olandei, prima înfrângere pentru Neagu & Co în Franţa.

Spania nu are niciun punct după ce a fost învinsă şi de Germania în primul meci din faza a doua a CE. Ultimele două confruntări directe au fost câştigate de România, care s-a impus atât la CM de anul trecut cât şi la JO de la Rio din 2016.

Afla mai multe despre: ce de handbal femininromâniaspania