Meciul thriller dintre Backa Topola şi FCSB a intrat direct în istoria fotbalului european. Ce record au stabilit cele două echipe

Meciul nebun dintre Backa Topola şi FCSB a intrat direct în istoria fotbalului european, după ce ambele echipe au marcat câte şase goluri în cele 120 de minute.

Partida din Serbia a fost prima din istoria cupelor europene, din peste 24 de mii de meciuri disputate, în care ambele echipe au marcat de cel puţin cinci ori, fără a fi luate în considerare loviturile de departajare.

• 20/21, EL: Topola - FCSB 6-6

FCSB, cu lotul afectat puternic de coronavirus, s-a calificat, joi, în turul trei preliminar al Europa League, trecând în turul doi de echipa sârbă Backa Topola, scor 5-4, la loviturile de departajare, după ce la finalul prelungirilor scorul a fost 6-6.

Sârbii au condus cu 2-0, apoi au rămas în inferioritate numerică şi au reuşit totuşi să mai înscrie de patru ori. De la Backa au fost eliminaţi doi jucători (Ponjevic ’44 şi Siladji ‘103). Trei dintre golurile înscrise în inferioritate numerică de Backa au venit la un minut după goluri marcate de FCSB.

La finalul prelungirilor, scorul a fost 6-6, golurile fiind înscrise de Milicevic ’11, Duronjic ’14, Antonic ’51, Tomanovic ‘90+4, ‘117 şi Tumbasevic ‘105+1 pentru gazde, respectiv Coman ’25, Man ’50, ’63 (penalti), ‘105, Balaz ‘90+3 (autogol) şi Petre ‘108 pentru FCSB. Penalty-ul a fost acordat pentru un fault la Coman.

La loviturile de departajare, portarul echipei FCSB, Răzvan Ducan, a apărat lovitura lui Banjac, de la Backa Topola. Pentru Backa au înscris Tomanovic, Zec, Antonic şi Djuric. Pentru FCSB au marcat Moruţan, Perianu, Panţîru, Petre şi Man.

Florinel Coman a părăsit terenul accidentat, în minutul 73.

Afla mai multe despre: fcsbsteaua