Meciurile din primele două ligi germane, spectacol garantat! Gladbach a câştigat cu Dortmund într-un meci cu şase goluri VIDEO

Bundesliga

Gladbach a câştigat cu 4-2 partida cu Borussia Dortmund. A fost spectacol şi în liga a doua germană

Borussia Dortmund a rămas cu un punct câştigat în ultimele trei etape după ce a cedat la finalul unui meci spectaculos în deplasare cu Gladbach. Elvedi a deschis scorul pentru gazde după doar 12 minute de joc. Apoi la rampă a ieşit  Haaland. Două pase excelente ale lui Sancho au adus două goluri superbe pentru norvegian. Haaland a ajuns la 14 goluri marcate în 13 meciuri jucate în acest campionat şi este al doilea marcator din Bundesliga, după Lewandowski. La pauză s-a intrat la egalitate, pentru că Elvedi a făcut şi el dubla. Imediat după pauză Bensebaini a adus-o din nou în avantaj pe Glabdbach. Marcus Thuram a stabilit scorul final, iar cele două echipe au făcut rocada în clasament: Gladbach a urcat pe 4, iar Dortmund a căzut pe 5.

2 Bundesliga: meci nebun între Dusseldorf şi Furth

Fortuna Dusseldorf şi Greuther Furth, două dintre echipele cu pretenţii la promovare în Bundesliga, au oferit un meci nebun în Zweite. Hoffmann şi-a dat autogol după 26 de minute de joc. Trei minute mai târziu, Green a dus scorul la 2-0 pentru oaspeţi. Karaman a redus din diferenţă şi a stabilit scorul pauzei. Imediat după reluare, Peterson a marcat pentru Fortuna şi a egalat la doi. Ernst a mai adus-o o dată pe Grether Furth în avantaj, dar gazdele au mai reuşit să egaleze o dată. Danso a punctat şi stabilit scorul final, 3-3, iar cele două sunt vecine de clasament, pe locurile trei şi patru.

Afla mai multe despre: rezumate bundesliga