Messi, singurul care a reuşit asta în istoria Cupei Mondiale. Veteranul Argentinei, de neoprit la Mondial 2022

Cupa Mondială

Lionel Messi (35 de ani) a mai doborât un record la Cupa Mondială, odată cu golul marcat în finala contra Franţei.

Lionel Messi a mai stabilit un record istoric la turneele finale de Campionat Mondial. Acesta a marcat, în minutul 23, din penalty, în finala contra Franţei.

Argentinianul în vârstă de 35 de ani este singurul fotbalist din istorie cu gol în fiecare meci din fazele eliminatorii ale unui turneu final de campionat mondial.

Căpitanul Argentinei a marcat în optimi cu Australia (2-1), în sferturi cu Olanda (2-2, 4-2), în semifinale cu Croaţia (3-0) şi în finala cu Franţa.

Mai mult, Messi a mai dat două goluri şi în faza grupelor, ceea ce înseamnă că a marcat absolut în toate fazele competiţiei din Qatar.

Astfel, cu golul reuşit în finala contra Franţei, Lionel Messi a ajuns la un total de 12 goluri la turneele finale de Campionat Mondial.

Pe lângă acest gol, Messi a mai stabilit un record, de apariţii, în istoria Cupei Mondiale. A ajuns la un total de 26, depăşindu-l pe Lothar Matthaus (25).

Afla mai multe despre: messicm 2022argentina