Mexic a învins naţionala Statelor Unite chiar la ea acasă. Golul superb marcat de Dos Santos a decis finala Gold Cup

Mexic a învins la limită, cu scorul de 1-0 (0-0), reprezentativa Statelor Unite ale Americii, în finala Gold Cup, campionatul de fotbal rezervat naţiunilor din zona CONCACAF (America de Nord, Centrală şi Caraibe), disputată duminică pe stadionul Soldier Field, din Chicago, în faţa a 72.492 de spectatori.

Unicul gol al întâlnirii a fost marcat în minutul 73 de Jonathan Dos Santos, care a adus Mexicului al optulea trofeu Gold Cup din istoria sa, un record pentru această competiţie.

Formaţia Statelor Unite, campioana en titre, a avut mai multe ocazii de a înscrie pe parcursul jocului, cea mai clară dintre ele în minutul 53, când căpitanul mexican Andres Guardado a respins de pe linia porţii balonul trimis cu capul de Aaron Long, în urma unui corner.

De la crearea Gold Cup, în 1991, Mexic şi Statele Unite şi-au împărţit titlurile, cu excepţia anului 2000, când Canada a produs surpriza şi a intrat în posesia trofeului.

Afla mai multe despre: gold cup