Mihaela Buzărnescu a pierdut în decisiv în faţa lui Venus Williams. Românca a avut 1-0 la seturi şi break în al doilea set

Mihaela Buzărnescu, locul 26 WTA şi cap de serie numărul 25, a fost învinsă, marţi, cu scorul de 6-7 (3), 7-6 (3), 6-2, de americanca Venus Williams, locul 36 WTA, în turul I al Australian Open.

Williams a început cu serviciu şi lovituri puternice, cu veniri dese la fileu. Buzărnescu a răspuns de pe fundul terenului, încercând să lungească punctele şi căutând să o mişte cât mai mult pe americancă. Iniţial, evoluţia în forţă, scurtă şi intensă a fostului lider WTA, a împiedicat-o pe româncă să-şi pună în aplicare tactica. Dar pe măsură ce puterea rivalei a mai scăzut, Bzărnescu a reuşit combinaţii stânga-dreapta, unghi dechis-lung de linie, cu care a produs multe puncte. Însă, la 38 de ani, Venus Williams, a arătat o foarte bună dispoziţie fizică şi nu a cedat niciun moment. Ea a revenit mai puternică, mai agresivă, mai mereu în preajma fileului şi mai precisă în momentele în care jocul părea să curgă în favoarea adversarei sale, care a servit în setul al doilea pentru meci. Uşor, uşor, românca s-a lăsat copleşită de bombardamentul rivalei şi nu a găsit soluţii să-şi paseze adversara aflată la fileu, ridicând doar mingi pentru voleurile şi smeşurile necruţătoare ale acesteia. Campiona americană s-a impus în cele din urmă după un meci spectaculos, lung şi foarte disputat.

În primul set, cele două jucătoare şi-au fructificat serviciul până la 4-3 pentru Williams. Ea a fost cea care a reuşit primul break, la 0, dar Buzărnescu nu a lăsat-o să ia setul şi a făcut rebreak, tot la 0. Meciul a mers în tie-break, pe care românca l-a închis cu 7-3, după 54 de minute.

În setul secund a fost rândul jucătoarei de 30 de ani să rupă echilibrul cu break în al doilea ghem, însă nici ea nu l-a consolidat cu serviciul şi Williams a egalat la 2. Buzărnescu a luat din nou un avantaj de două ghemuri, cu un alt break, la 4-3, şi a servit pentru meci. Americanca a fost foarte agresivă pe serviciul româncei şi a făcut rebreak, la 0, apoi a egalat la 5. S-a ajuns din nou în tie-break, pe care de această dată l-a câştigat Williams, tot la 3, după apropae două ore de la start.

Decisivul a fost controlat tot de jucătoarea americană, care a obţinute break-ul în ghemul al doilea şi l-a dublat la 5-2, trecând-o pe Mihaela Buzărnescu pe lista, scurtă, a favoritelor eliminate în primul tur al Australian Open, după un meci de două ore şi 40 de minute.

Venus Williams va evolua în manşa a doua cu franţuzoaica Alize Cornet, locul 46 WTA, care a trecut, cu 6-2, 6-2, de spaniola Lara Arruabarrena, locul 86 WTA.

Buzărnescu va primi pentru participarea la simplu un premiu de 75.000 de dolari australieni (54.000 de dolari americani) şi zece puncte WTA.

Pe arena Maragaret Court, pe care a avut loc meciul Williams - Buzărnescu, urmează partida dintre Simona Halep, locul I WTA, şi estona Kaia Kanepi, locul 71 WTA.

LIVE | Mihaela Buzărnescu - Venus Williams 7-6 (3), 6-7 (3), 2-6

2-6 Victorie pentru Williams, după un meci foarte disputat în primele două seturi, dar în care americanca s-a desprins fără probleme în decisiv

2-5 Venus Williams e aproape de o victorie, care în acest moment, pare meritată. Miki a fost aproape să reintre în meci în acest game, dar americanca a provocat-o.

2-4 Mihaela îşi câştigă serviciul, la capătul unui game foarte disputat. Jucătoarea româncă a arătat că vrea să rămână în meci

1-4 Venus Williams îşi adjudecă serviciul. Românca a avut o şansă bună de a reintra în meci, dar a pierdut-o

1-3 Buzărnescu reuşeşte primul game din setul 3

0-3 Miki continuă prestaţia slabă din acest set. Williams controlează clar partida în acest moment

0-2 Debut slab de set pentru româncă. Venus Williams face 2-0 după ce reuşeşte primul break al setului decisiv

0-1 Venus îşi face serviciul şi câştigă la 15.

Începe setul 3. Seveşte jucătoarea americancă

6-7 Setul doi merge din păcate la Williams. Venus se impune în tie-break profitând extrem de uşor de erorile româncei.

6-6 Avem din nou tie-break, după ce Williams îşi câştigă foarte uşor serviciul

6-5 Mihaela îşi face serviciul şi e la un pas de turul 2 la Australian Open 2019

5-5 Venus egalează după un serviciu bun. Avem un nou set echilibrat, care se poate îndrepta spre tie-break

5-4 Break la zero câştigat de Venus pe serviciul româncei. Într-adevăr, un game fantastic al americancei, care a lovit foarte bine cu forehand-ul şi a dominat-o categoric pe Miki.

5-3 Break Mihaela!!! Venus continuă să facă multe erori, iar Miki e la un pas de turul secund la Australian Open

4-3 pentru Buzărnescu. Mihaela continuă să joace bine pe propriul serviciul

3-3 Venus îşi câştigă din nou serviciul

3-2 Mihaela câştigă acest game cu puţin noroc. La 40 egal, Venus a cerut intervenţia arbitrului (challange), dar imaginea video a arătat că americanca s-a înşelat. Mingea trimisă de Miki era în teren. Românca a profitat şi a trecut în avantaj apoi a câştigat game-ul

2-2 Venus îşi câştigă serviciul. Mihaela a cedat parcă puţin iniţiativa

2-1 Re-Break Williams! Americanca reuşeşte să reintre în meciul de pe Arena Margaret Court

2-0 Break Mihaela Buzărnescu!! Debut extraordinar de set 2 pentru româncă! Williams greşeşte din ce în ce mai des, dar o face şi pentru că Miki joacă extraordinar

1-0 Mihaela începe în forţă şi îşi câştigă uşor serviciul. Are momente în care reuşeşte să o domine pe Venus Williams, ceea ce nu e deloc puţin lucru

Începe setul 2: serveşte Mihaela

7-6 Mihaela Buzărnescu câştigă primul set! A fost un tie-break în care românca a jucat senzaţional, etalând un tenis de foarte bună calitate. Venus e pusă deseori în dificultate de agresivitatea româncei.

6-6 Meciul merge în tie-break. Mihaela joacă foarte bine contra americancei până acum şi reuşeşte să se ridice la un nivel foarte înalt. Românca nu renunţă nicio clipă, e din ce în ce mai prezentă în joc şi o forţează de multe ori pe Williams să greşească

5-5 Jucătoarea noastră a egalat la 5 şi rămâne în set. Backhand-ul ei funcţionează din ce în ce mai bine

4-5 Break Buzărnescu! Miki revine rapid şi reuşeşte re-break-ul atunci când Williams se gândea deja că a câştigat primul set

3-5 Din păcate Venus Williams reuşeste primul break după ce a pus presiune pe Mihaela. Românca a greşit şi şi-a pierdut serviciul la 0. A fost primul moment de tenis adevărat oferit de americancă, o jucătoare care în acest ghem parcă a adus aminte de Venus Williams de altă dată

3-3 Din nou Mihaela serveşte excelent! Un prim serviciu foarte bun şi Venus are probleme serioase.

2-2 Buzărnescu restabileşte egalitatea câştigând pe serviciul ei. Până în acest moment, Mihaela pare să servească foarte bine. Williams are un retur puternic, dar Miki răspunde agresiv aproape de fiecare dată.

1-1 Fiecare dintre cele două jucătoare îşi face serviciul

A început meciul! Venus Williams se află la serviciu!

Afla mai multe despre: mihaela buzărnescuvenus williamsaustralian open