Mihaela Buzărnescu, eliminată din turneul de la Lausanne. Revenire de senzaţie a adversarei

Mihaela Buzărnescu, locul 55 WTA şi cap de serie numărul 4, a fost învinsă, joi, cu scorul de 1-6, 7-6 (2), 7-5, de italianca Fiona Ferro, locul 98 WTA, în optimile de finală ale turneului de categorie WTA de la Lausanne.

Buzărnescu a condus cu 6-1, 5-2, dar a pierdut setul al doilea în tie-break. Ferro s-a impus şi în decisiv şi a încheiat meciul două ore şi 21 minute.

În faza următoare, italianca de 22 de ani va da piept ori cu Allie Kiick din SUA, locul 139 WTA, venită din calificări, ori cu australianca Samantha Stosur, locul 134 WTA.

Calificarea în optimi este recompensată la turneul din oraşul elveţian cu un premiu de 3.400 de dolari şi cu 30 de puncte WTA.

Afla mai multe despre: mihaela buzarnescu