Mihaela Buzărnescu şi-a aflat adversara din sferturi de la Nottingham. Va da peste o veche cunoştinţă a Simonei Halep

Japoneza Naomi Osaka, locul 18 WTA şi cap de serie numărul 3, a învins-o, cu scorul de 6-3, 6-2, pe Denisa Allertova din Cehia, locul 101 WTA, şi s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de la Nottingham.

Osaka s-a impus după un meci de o oră şi trei minute şi va evolua în faza următoare cu Mihaela Buzărnescu.

Cele două sportive nu s-au mai întâlnit în circuitul WTA.

Osaka a câştigat în acest an turneul de la Indian Wells de categorie Premier Mandatory, competiţie la care a învins-o în semifinale pe Simona Halep, cu 6-3, 6-0. Liderul WTA şi-a luat revanşa la Roma, când a câştigat în turul al doilea în faţa sportivei de 20 de ani, cu 6-1, 6-0.

Tot miercuri, Mihaela Buzărnescu, locul 30 WTA, s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de la Nottingham, după ce a învins-o, cu 6-3, 5-7, 6-3, pe americanca Irina Falconi, locul 152 WTA, venită din calificări.

Afla mai multe despre: naomi osakacehiaallertovamihaela buzanrescu