Mihai Popescu rămâne în Scottish Premier League. St Mirren s-a salvat de la retrogradare! Fostul dinamovist a marcat

Fundaşul român, Mihai Popescu (26 de ani) s-a salvat de la retrogradare alături de echipa sa, St Mirren.

St Mirren a câştigat duelul pentru evitarea retrogradării cu Dundee United. Românul a fost titular în echipa sa şi a transformat unul dintre penalty-urile care au păstrat St Mirren în Scottish Premier League.

După 90 de minute scorul a fost egal 1-1. Clark a marcat pentru Dundee din penalty, iar Mullen a egalat pentru gazde după 26 de minute. S-a ajuns la loviturile de departajare, acolo unde Dundee a ratat toate cele patru execuţii!

Nici Pawlett, nici Safranko, nici Sow şi nici Booth nu au reuşit să înscrie la loteria penalty-urile, astfel că  execuţiile lui McGinn şi Mihai Popescu au fost decisive. Celălalt român, Laurenţiu Corbu nu a fost nici măcar rezervă.