Mircea Rednic a reuşit să găsească şi părţi bune după înfrângerea lui Dinamo! Ce post i-a găsit lui Sorescu: "Sper că a înţeles"

Dinamo București

Antrenorul lui Dinamo, Mircea Rednic, a remarcat greşelile făcute de fotbaliştii săi, dar şi părţile bune de după pauza competiţională.

Mircea Rednic, după Voluntari - Dinamo 2-1

FC Voluntari a învins, luni seară, pe teren propriu, cu scorul de 2-1 (1-1), echipa FC Dinamo, în ultimul meci al etapei XVI a campionatului naţional Casa Pariurilor Liga 1.

"Ne-au surprins descoperiţi. Am avut multe probleme în prima repriză, iar repriza a doua a fost echilibrată. Avem mingea, vrem să filosofăm, pierdem mingea şi luăm gol. Ca efort sunt mulţumit, s-a alergat. N-a fost uşor, că e o echipă mai legată, omogenă. La mingile lungi n-am reuşit să-i blocăm.

Fizic stăm mai bine acum, dar e problemă de omogenitate. E nevoie de timp. Mi-a plăcut axul central, a jucat bine faţă de alte meciuri. La fundaşii laterali a fost mai bine. Am condus mai mult decât trebuia, în loc să jucăm simplu. Când am vrut să dăm ultima pasă, am dat-o la adversar. Am irosit multe contraatacuri.

Acolo (n.r. - în atac) e postul lui Deian Sorescu, sper că a înţeles. Acolo e locul lui. Dar trebuie jucat pe postul acela. Ne trebuie continuitate, să fim mai responsabili, să jucăm cu mai multă ambiţie, să facem mai puţine greţeli şi să jucăm în echipă şi nu individual", a declarat antrenorul lui Dinamo, Mircea Rednic, după înfrângerea cu FC Voluntari.

Clasamentul Ligii 1 la finalul etapei a XVI-a: 1. CFR Cluj – 42 de puncte, 2. FCSB – 34 de puncte, 3. Universitatea Craiova – 28 de puncte, 4. FC Voluntari – 28 de puncte, 5. FC Rapid – 27 de puncte, 6. FC Botoşani – 27 de puncte, 7. Farul Constanţa – 25 de puncte. 8. UTA Arad – 25 de puncte, 9. FC Argeş – 24 de puncte, 10. Chindia Târgovişte – 18 puncte, 11. Sepsi – 17 puncte, 12. CS Mioveni – 16 puncte, 13. Gaz Metan Mediaş – 15 puncte, 14. U Craiova 1948 – 14 puncte. 15. FC Dinamo - 8 puncte, 16. Academica Clinceni – 4 puncte.

Afla mai multe despre: mircea rednicvoluntari dinamo 2-1