Nadal a folosit toate armele posibile împotriva lui Fognini. ”Nadal transpiră foarte mult”

Turneul de la Shanghai a programat meciuri spectaculoase în optimile de finală de la simplu. Nadal l-a spulberat pe Fognini. Nici lui Federer nu i-a luat mai mult. Bulgarul Dimitrov şi argentinianul Del Potro s-au calificat şi ei în sferturi.

Nadal s-a calificat în sferturi la Shanghai după un meci de o oră. L-a învins pentru a 10-a oară pe Fognini, scor 6-3, 6-1. Liderul mondial s-a pregatit intens de meciul cu Fognini - ca sa nu il incurce fanii, s-a antrenat alături de 9 gărzi de corp. Pe arena centrală de la Shanghai, Nadal a folosit toate armele posibile împotriva italianului - inclusiv transpiraţia.

În timpul partidei, arbitrul Cedric Mourier a cobort din scaun şi i-a rugat pe copii de mingi să şteargă suprafaţa de joc unde a jucat Nadal, deoarce acesta transpiră foarte mult şi adversarul său ar putea aluneca: ”Nadal transpiră foarte mult. Vă rog să luaţi un prosop şi să ştergeţi pe linia de fund peste tot”.

Afla mai multe despre: tenisnadalfogninishanghai,