Naomi Osaka şi Elina Svitolina s-au calificat în sferturile de finală de la Australian Open

Naomi Osaka, locul 4 WTA şi cap de serie numărul 4, s-a calificat pentru prima dată în sferturile de finală de la Australian Open, după ce a învins-o, cu scorul de 4-6, 6-3, 6-4, pe letona Anastasija Sevastova, locul 12 WTA şi cap de serie numărul 13.

Japoneza s-a impus într-o oră şi 47 de minute şi va evolua, în manşa următoare, cu ucraineanca Elina Svitolina, locul 7 WTA şi cap de serie numărul 6.

Svitolina s-a calificat în sferturi, a doua oară în carieră, la Melbourne, după 6-2, 1-6, 6-1, cu americanca Madison Keys, locul 17 WTA şi cap de serie numărul 7, partidă ce a durat o oră şi 36 de minute.

Ultimul sfert de finală de pe partea superioară a tabloului de simplu feminin de la Australian Open va fi stabilit după meciul Simona Halep, locul I WTA - Serena Williams (SUA), locul 16 WTA şi cap de serie numărul 16, întâlnire programată la ora 10.00. Câşigătoarea o va înfrunta pe Karolina Plişkova.

Sferturile de pe jumătatea inferioară a tabloului au fost stabilite duminică şi se vor disputa astfel:

Petra Kvitova (Cehia), locul 6 WTA şi cap de serie numărul 8 - Ashleigh Barty (Australia), locul 15 şi cap de serie numărul 15.

Danielle Collins (SUA), locul 35 WTA - Anastasia Pavliucenkova (Rusia), locul 44 WTA.

Afla mai multe despre: osakaaustralian openmadison keysbartywta