Napoli a umilit-o pe Inter, iar ”nerazzurrii” tremură serios pentru un loc de Liga Campionilor înaintea ultimei etape din Serie A

Serie A

Inter tremură pentru locul ei de Champions League, după ce a fost umilită la Napoli. Zielinski a înscris superb unicul gol al primei reprize.

După pauză, a fost asediu la poarta lui Handanovic. În decurs de nici 20 de minute, formaţia de pe San Paolo a mai înscris de două ori. Mertens a dublat avantajul echipei sale. Apoi, Fabian Ruiz a realizat dubla şi a bifat cea de-a cincea sa reuşită din acest sezon. În final, Icardi a înscris din penalty golul de onoare, iar Inter are nevoie de victorie în etapa viitoare cu Empoli. Nerrazzurii sunt pe locul 4, dar rivala Milan e la un singur punct în spate.

Napoli - Inter 4-1 (Zielinski 16', Mertens 61', Ruiz 71, 78 / Icardi 81')

ECHIPELE DE START

• NAPOLI: Karnezis - Malcuit, Raul Albiol, Koulibaly, Ghoulam - Callejon, Allan, Ruiz, Zielinski - Mertens, Milik
  • INTER: Handanovic - D'Ambrosio, Miranda, Skriniar, Asamoah - Gagliardini, Brozovic - Politano, Nainggolan, Perisic - Martinez

FINAL

Min. 81 - GOOOOOOOOOOL Inter! Icardi marchează de la punctul cu var şi mai îndulceşte înfrângerea din această seară

Min. 78 - GOOOOOOOOOOL Napoli! Nemarcat în careu, Ruiz mai scutură o dată plasa porţii interiste

Min. 71 - GOOOOOOOOOOL Napoli! Ruiz este angajat de Kevin Malcuit, iar şutul său din interiorul careului îl învinge pe Handanovic

Min. 61 - GOOOOOOOOOOL Napoli! Mertens plasează perfect o minge cu capul

Start în repriza secundă!

PAUZĂ

Min. 16 - GOOOOOOOOL Napoli! Gazdele deschide scorul prin Zielinski

A început partida.

Cu toate că diferenţa dintre cele două echipe, adică locul doi şi locul trei din Serie A este de 10 puncte şi astfel Inter nu mai are vreo şansă să îi depăşească pe napoletani, dar partida va fi cu siguranţă una plină de orgolii, dar nu doar atât. În eventualitatea unei înfrângeri, Inter intră în ultima etapă cu emoţii, căci încă nu este asigurată calificarea în ediţia viitoare de UEFA Champions League.

Napoli - Inter LIVE VIDEO, de la 21:30, la Telekom Sport 1

Napoli vine după trei victorii consecutive. în toate trei obţinând cele trei puncte, marcând câte două goluri. Inter, în schimb, a "întrerupt" o serie de trei egaluri consecutive prin victoria obţinută luni, în direct la Telekom Sport, 2-0 cu Chievo Verona, echipă deja retrogradată în Serie B.

La gazde, Vlad Chiricheş este în continuare accidentat şi nu va mai juca în acest final de sezon.

ECHIPELE PROBABILE

NAPOLI: Meret - Hysaj, Raul Albiol, Koulibaly, Ghoulam - Jose Callejon, Allan, Ruiz, Zielinski - Younes, Milik
Absenţi: Maksimovic, Diawara, Chiricheş, Ospina, Mertens, Insigne, Ounas

INTER: Handanovic - D'Ambrosio, Miranda, Skriniar, Asamoah - Brozovic, Vecino - Candreva, Nainggolan, Perisic - L. Martinez
Absenţi: Vrsaljko, de Vrij, Politano

Afla mai multe despre: napoliinterserie a