Naţionala masculină de polo a fost învinsă de Spania în primul meci de la Campionatul European, scor 16-9

Sporturi

Reprezentativa masculină a polo a României a fost învinsă, luni, cu scorul de 16-9, de echipa Spaniei, în primul meci din grupa C de la Campionatul European, în Croaţia.

Spania este campioana mondială în exerciţiu şi vicecampioana europeană.

Marcatorii echipei României au fost Fulea 2, Vancsik 2, Georgescu 2, Colodrovschi, Neamţu şi Iudean câte un gol.

Pentru tricolori urmează miercuri, de la ora 16.30 (ora României), al doilea meci din grupa C, împotriva naţionalei Germaniei.

Din grupă face parte şi Olanda.

Prima clasată se va califica direct în sferturile competiţiei, iar echipele de pe locurile 2-3 vor juca în play-off, tot pentru sferturile de finală.

România are în premieră la Campionatul European echipa masculină şi pe cea feminină.