Naţionala României U16 a învins echipa similară a Ciprului, la Buftea. Urmează meciul doi

Echipa națională

Echipa naţională de juniori U16 a României au dispus de Cipru, scor 4-1 (1-1), astăzi, în cadrul unei partide amicale disputate la Centrul Naţional de Fotbal de la Buftea.

Tricolorii pregătiţi de către Daniel Mogoşanu au deschis scorul prin Ciprian Popescu (ACS Sport Team Bucureşti), în minutul 6, în urma unei acţiuni foarte bine construită. Ciprioţii au egalat prin Spyridakis (17), astfel că s-a intrat la pauză la egalitate, 1-1. Repriza secundă a aparţinut României, care a marcat încă trei goluri, pe lista marcatorilor aflându-se Eduard Rusu (Prosport Bucureşti), autor al unei ”duble” (60 şi 65), şi Gabriel Plumbuitu (Daco-Getica Bucureşti), în min. 54.  Al doilea joc dintre cele două selecţionate de juniori va avea loc joi, 22 august, tot de la ora 19:00, la Buftea.

Iată lotul avut la dispoziţia lui Daniel Mogoşanu, pentru acestă dublă de verificare:

Portari: Valentin Mărgărit (ACS Sport Team Bucureşti), David Dincă (FC Viitorul)

Fundaşi:  Traian Oargă (FC Universitatea Cluj), Bogdan Dragomir (Juniorul 2014 Bucureşti), Gabriel Plumbuitu (Daco-Getica Bucureşti), Răzvan Paşcalău (FC Universitatea Cluj), Adrian Grigore-Huides (Alaves/Spania), Sergio Sartini (Empoli FC/Italia), Kevin Ciubotaru (Ava FC London/Anglia), Denis Curea (FC Viitorul), David Petruţ (FCSB)

Mijlocaşi: Cătălin Vulturar (UTA Arad), Cristi Cristescu (Universitatea Craiova), Cătălin Sajin (ACS Sport Team Bucureşti), Marius Cercel (Universitatea Craiova), Darius Săndulescu (Fotbal Club Rapid), Vlad Toma (FCSB), Alexandru Donose (Fotbal Club Rapid),  Eduard Rusu  (Prosport Bucureşti)
Atacanţi: Ciprian Popescu (ACS Sport Team Bucureşti), Patrick Gânţe (CAO Oradea), David Palade (SC Bettembourg/Luxemburg)

Afla mai multe despre: fotbal