Naţionala României U18, învinsă de Portugalia cu goluri marcate în minutele 90+5 şi 90+6

Naţionala României formată din jucători sub 18 a fost învinsă in extremis de formaţia similară a Portugaliei, cu scorul de 2-3 (0-0), sâmbătă, la Vila Real de Santo Antonio (Portugalia), în cadrul Turneului celor Patru Naţiuni.

Lusitanii au deschis scorul prin Tiago Tomas (50), potrivit site-ului FRF, dar tricolorii au revenit prin golurile înscrise de Florin Bălan (64) şi Ianis Stoica (71). Portugalia a marcat de două ori în minutele adiţionale, prin Tiago Tomas (90+5), din lovitură de la 11 metri, şi Duarte Carvalho (90+6).

Selecţionerul Daniel Oprescu a aliniat echipa: Răzvan Sava - Darius Grosu, David Tălmaciu (Nicolae Sima, 84), Ionuţ Mitran (Alexandru Chilili, 72), Ştefan Stefanovici - Ovidiu Perianu (căpitan), Soma Casiadi Bako - Stoica Ianis, Mustafa Ahmed Bani (Constantin Grameni, 72), Florin Bălan (Ovidiu Raşoveanu, 84) - Ion Vasluian (Marian Danciu, 58).

În celălalt meci al competiţie, Spania şi Turcia au terminat la egalitate, 1-1.

Pe 9 decembrie vor avea loc meciurile Spania - România (Vila Real de Santo Antonio, 16:00) şi Portugalia - Turcia (Parchal, 18:00).

Afla mai multe despre: fotbal