”Ne dorim să ajungem în finală!” Eugen Neagoe, după succesul categoric în faţa Petrolului: ”S-au plătit banii pentru anul trecut!”

Astra Giurgiu

Formaţia Astra Giurgiu s-a calificat, miercuri seară, în semifinalele Cupei României, trecând în sferturile de finală de echipa Petrolul Ploieşti, scor 3-0.

”Ne dorim să ajungem în finală. Acum rămâne de văzut cu cine vom juca în semifinală, dar indiferent de adversar, vom face tot ce depinde de noi pentru a ajunge în finală. Eu am venit în etapa a zecea, cred că avem un parcurs destul de bun. Am încredere în jucători, sunt valoroşi. Aţi văzut şi astăzi am ales o formulă de joc aproape complet diferită şi nu s-a cunoscut. Indiferent cine intră în primul 11, nu avem nicio problemă, pentru că sunt de valori apropiate. S-au plătit banii pe 2020, avem doar o lună restantă. Jucătorii nou veniţi nu au restanţe, doar jucătorii vechi. Oamenii ce ne-au promis, s-au ţinut de cuvânt, iar noi încercăm să le aducem o bucurie prin ceea ce facem” a spus antrenorul Astrei, Eugen Neagoe, la finalul meciului.

Astra a trecut fără emoţii de Petrolul Ploieşti, scor 3-0. Golurile au fost marcate de Merloi ’51, Krpic ’61 (penalti) şi Wuthrich ’81. În minutul 86, gazdele au ratat un penalti prin Vajushi.

În semifinalele Cupei României sunt calificate şi echipele Universitatea Craiova şi Viitorul Pandurii Târgu Jiu. Joi se va disputa meciul Dunărea Călăraşi – Dinamo, în direct la Telekom Sport.

Afla mai multe despre: eugen neagoe