”Ne propunem să-i batem pe toţi!” Mitrea şi Aganovic despre şansele lui Sepsi: ”Avem şi noi valoare, jucători buni!”

Sepsi Sf. Gheorghe

FCSB a remizat, sâmbătă seară, în deplasare, scor 1-1, cu echipa Sepsi Sfântu Gheorghe, în etapa XXX, ultima a sezonului regulat al Ligii I.

Echipa bucureşteană este lider în clasament, cu 65 de puncte, cu două mai mult decât CFR Cluj, care va juca în ultima etapă a sezonului regulat duminică, în deplasare, cu Universitatea Craiova. Golurile au fost marcate de Pavol Safranko ’57 pentru gazde şi Florin Tănase ‘6 pentru FCSB.

”Neaşteptat, după ultimele două meciuri, dar voiam să ieşim din această perioadă. Clar vrei să demonstrezi cu echipele din faţa ta că meriţi să le depăşeşti sau să joci de la egal la egal cu ele. Un meci are 90 de minute. Noi l-am început mai greu, dar l-am terminat bine. Ei l-au terminat invers. Au început bine şi pe parcurs, uşor, uşor, eu zic că am avut mai multe ocazii, am fost mai periculoşi. Un pic mai atenţi şi clar că puteam să câştigăm azi. (n.r ce îşi propun) Să-i batem pe toţi, clar. Avem ceva de pierdut? Vrem să demonstrăm că suntem buni, suntem jucători cu experienţă, cu valoare şi clar vrem să-i batem pe toţi. Vedem dacă putem. (n.r părere despre FCSB) Puţin mai slăbuţi ca în tur. Clar le lipsesc Coman, Man, care erau jucători foarte periculoşi. Dar, aţi văzut, dintr-o fază ne-au dat gol şi puteau să obţină cele 3 puncte, dacă aveau puţin noroc” a declarat Bogdan Mitrea, fundaşul lui Sepsi, după meci.

”Eu zic că puteam să luăm toate cele trei puncte. Cred că repriza a doua în special am dominat-o, am creat mai multe ocazii. Eu zic că am jucat foarte bine astăzi. Primele cinci minute şi din prima repriză şi din a doua au fost un pic mai moale din partea noastră, dar s-a văzut după aceea atitudinea, s-a văzut că luptăm toţi unul pentru ceilalţi. Cred că suntem pe un drum bun. Şi noi avem valoare, nu doar primele trei echipe. Avem şi noi valoare, avem jucători buni, de valoare, cred că putem să jucăm cu oricine de la egal la egal.  Ne batem pentru fiecare punct. Jucăm pentru noi, pentru oraşul şi suporterii noştri” a spus şi Aganovic, ex FCSB, actualmente la Sepsi, după meci.

Au evoluat:

Sepsi: J. Fernandez – Dimitrov, Bouhenna, Mitrea, M. Ştefănescu – Vaşvari, Fofana (Gonzalez ’46), Nouvier (Petrila ’46) – Golofca (Bajrovic ’89), Safranko, G. Dragomir (Aganovic ‘8, Achahbar ’70). Antrenor: Leo Grozavu

FCSB: Vlad – Creţu, Cristea, Miron (Oaidă ’14), Radunovic – Ov. Popescu (Vînă ’77), Şut, Olaru (Nedelcu ’43) – Moruţan, Fl. Tănase, Oct. Popescu (Panţîru ’77). Antrenor: Toni Petrea

Cartonaşe galbene: Nouvier ’41, Bouhenna ’51, Vaşvari ’62, Gonzalez ‘78 / Oct. Popescu ’62, Vînă ‘87

Arbitri: Iulian Călin - Daniel Mitruţi, George Neacşu - George Găman

Afla mai multe despre: mitreaaganovicsepsi