Nebunie totală în NBA! Boston, la un singur meci de finala conferinţei de Est, după un meci dramatic

NBA

Boston Celtics s-a apropiat la o singură victorie de calificarea în Finala Conferinţei de Est a play-off-ului NBA, după ce a trecut de Philadelphia 76ers, scor 101-98, la capătul unui meci care a avut nevoie de prelungiri.

Philadelphia a dus meciul în "over time" cu un coş înscris în ultima secundă, însă Celtics a răspuns cu aceeaşi monedă când conta mai mult, în finalul reprizei de prelungiri.

Trupa din Boston era condusă cu opt secunde înainte de final (98-99), însă a înscris patru puncte fără să primească vreo replică, iar acum conduce seria cu 3-0 şi mai are nevoie de o singură victorie pentru calificarea în finala conferinţei.

Şi în cealaltă semifinală a Conferinţei de Est lucrurile par clare. Cleveland Cavaliers s-a detaşat la 3-0 cu Toronto Raptors, după un nou meci mare făcut de LeBron James.

Starul celor de la Cleveland a marcat 38 de puncte şi a decis meciul cu o aruncare la ultima fază: 105-103.

Afla mai multe despre: boston celticsphiladelphia 76erscalificareplay-off nba