NEWS ALERT! Simona Halep s-a retras de la Doha. A acuzat din nou probleme medicale!

Simona Halep, locul 2 WTA, a trecut de americanca Catherine Bellis, locul 48 WTA, în sferturile de finală ale turneului de la Doha. Românca a închis partida, scor 6-0, 6-4, într-o oră şi 24 de minute.

UPDATE. Simona Halep s-a retras de la turneul de la Doha din cauza unei accidentări la picior. Pe finalul partidei cu Bellis, înaintea ultimului game, Simona a cerut ajutorul lui Andrei Pavel, care a venit la scaunul acesteia, iar numărul 2 WTA s-a plâns că are dureri la picior. ”Mă doare”, a spus Simona lui Pavel. Se pare că accidentarea a fost ceva mai serioasă, motiv pentru care sportiva noastră a renunţat la turneu, înaintea semifinalei cu Muguruza.

Pentru Simona Halep urmează meciul cu Garbine Muguruza din semifinale de la Qatar Open. Iberica, locul 4 WTA şi cap de serie numărul 4, a învins-o, cu scorul de 3-6, 6-1, 6-4, pe sportiva franceză Caroline Garcia, locul 7 WTA şi cap de serie numărul 7.

Halep şi Muguruza se vor întâlni pentru a cincea oară în carieră. Iberica, fostă numărul 1 mondial şi câştigătoare la Roland Garros şi Wimbledon, conduce cu 3-1 în faţa Simonei Halep, ultima partidă fiind în finala turneului de la Cincinnati, de anul trecut, când s-a impus categoric, cu 6-1, 6-0. Singura victorie a Simonei Halep s-a produs în 2015, în optimi, la Stuttgart, pe zgură, scor 3-6, 6-1, 6-3, în penultima lor partidă.

Calificarea în semifinale la Doha este recompensată cu un premiu de 147.750 de dolari şi cu 350 de puncte WTA.

Simona Halep - CiCi Bellis 6-0 / 6-4

SETUL SECUND

18:14 >> GAME, SET & MECI pentru Simona Halep. Sportiva noastră închide meciul într-o oră şi 24 de minute

18:12 >> Break Simona Halep, care va servi acum pentru meci

18:07 >> Rebreak Cici Bellis, la fel ca-n startul setului secund

18:02 >> Break Simona Halep. Românca se desprinde în setul secund şi conduce cu 4-3

17:57 >> Game incredibil. După mai bine de 10 minute de joc, Simona Halep egalează, scor 3-2

17:44 >> Halep ratează patru mingi de break, iar Bellis duce scorul la 3-2

17:39 >> Simona Halep îşi face şi ea serviciul şi egalează, 2-2

17:35 >> Cici Bellis îşi face pentru prima dată serviciul şi conduce cu 2-1 în setul secund

17:32 >> Rebreak rapid pentru Bellis. Americanca reuşeşte primul game din meci după 40 de minute

17:30 >> Halep continuă evoluţia fără greşeală şi face break-ul încă din startul setului secund

PRIMUL SET

17:26 >> SET Simona Halep! Sportiva noastră închide primul set după 32 de minute

17:20 >> Simona Halep defilează pe teren. Încă un break, iar scorul este 5-0

17:16 >> Game lejer pentru Simona Halep. Sportiva noastră conduce cu 4-0

17:12 >> După patru mingi de break ratate, Simona Halep închide game-ul de pe serviciul adversarei şi duce scorul la 3-0

17:01 >> Cu mari emoţii, Simona Halep îşi face serviciul şi se desprinde la 2-0

16:56 >> Start perfect pentru Simona Halep. Break încă din primul game al partidei

16:52 >> A început partida. Americanca serveşte prima

16:45 >> Jucătoarele au ieşit la încălzire

Acesta va fi a doua partidă pe terenul principal, după întâlnirea dintre spaniola Garbine Muguruza, locul 4 WTA, şi sportiva franceză Caroline Garcia, locul 7 WTA, programată de la ora 14.30. Învingătoarea din acest meci va evolua în semifinale cu câştigătoarea din partida Halep - Bellis.

Reacţia Simonei Halep după calificarea în sferturile Qatar Open

Simona Halep, locul 2 WTA, a declarat că a fost un pic nervoasă în meciul cu Anastasija Sevastova, pe care l-a câştigat, joi, cu scorul de 6-4, 6-3, în optimile de finală ale Qatar Open.

"Este o senzaţie extraordinară că am reuşit să câştig acest meci, ea este o jucătoarea foarte bună. Am fost un pic nervoasă, dar este o plăcere să joc pe acest teren şi mă bucur că am reuşit să joc, probabil, cel mai bun tenis. Atunci când am câştigat aici era cel mai mare turneu al meu şi mi-a oferit încredere că pot fi o jucătoare de top. De atunci, am urcat constant. Acum sunt din nou aici şi am ajuns iar în sferturi, este o senzaţie extraordinară. Nu am avut timp de shopping, sunt foarte concentrată pe turneu. Să termin aici şi apoi o să merg la shopping, trebuie să-mi cumpăr ceva", a declarat Halep, la interviul de pe teren.

Simona Halep, locul 2 WTA şi cap de serie numărul 2, a învins-o, joi, cu scorul de 6-4, 6-3, pe letona Anastasija Sevastova, locul 15 WTA şi cap de serie numărul 13, calificându-se în sferturile de finală ale Qatar Open.

Afla mai multe despre: qatar opensimona haleop