Neymar intră în istorie! Atacantul lui PSG devine al treilea cel mai bun marcator din istoria Brazilieigalerie foto

Cupa Mondială

Neymar a marcat în ultimul minut al prelungirilor meciului dintre Brazilia şi Costa Rica, 2-0, şi a devenit al treilea cel mai bun marcator din istoria Selecao.

Golul contra Costa Ricăi l-a propulsat pe Neymar peste Romario, cu 56 de reuşite. În acest moment îl mai despart doar şase goluri de locul doi, deţinut de fostul atacant al Barcelonei şi al Realului, Ronaldo, care a marcat 62 de goluri în tricoul Braziliei.

Pe primul loc în clasamentul celor mai buni marcatori din istoria Braziliei se află Pele, cu 77 de reuşite.

Afla mai multe despre: campionatul mondialneymarbrazilia