Nigeria s-a calificat în semifinalele Cupei Africii pe Naţiuni. Golul victoriei a fost marcat în ultimul minut

Reprezentativa Nigeriei a învins, miercuri, la Cairo, cu scorul de 2-1 (1-0), naţionala Africii de Sud, în sferturile de finală ale Cupei Africii pe Naţiuni.

Nigerienii au deschis scorul prin Samuel Chukwueze '27, dar Bongani Zungu '71 a egalat. Golul succesului "vulturilor" a fost înscris de William Troost-Ekong, în minutul 89.

În semifinale, Nigeria va evolua cu învingătoarea din partida Coasta de Fildeş - Algeria.

Într-un alt meci din sferturi, Senegal a trecut de Benin, tot la Cairo, cu 1-0. Idrissa Gueye a marcat golul victoriei în minutul 69. Olivier Verdon (Benin) a fost eliminat, în minutul 83.

Senegalezii vor întâlni în penultimul act câştigătoarea din meciul Madagascar - Tunisia. Ultimele două partide din sferturi se dispută joi, iar semifinalele sunt programate duminică.

Afla mai multe despre: nigeriacupa africii,