Nikola Kalinic, trimis acasă de selecţionerul Croaţiei, pentru că nu a vrut să joace cinci minute cu Nigeria

Cupa Mondială

Atacantul Nikola Kalinic ar fi fost exclus din lot şi trimis acasă de selecţiopnerul croat Zlatko Dalic, după ce jucătorul formaţiei AC Milan a refuzat să intre pe teren în ultimele cinci minute ale meciului cu Nigeria de la Cupa Mondială, a scris cotidianul croat 24sata, citat de As.

Intervievat de presa croată, Dalici a declarat după partidă că meciul s-a terminat fără accidentări pentru echipa sa, dar cu "o problemă".

Publicaţia 24sata a scris că "problema" a fost Kalinic, care a refuzat să intre pe teren, când Croaţia conducea cu 2-0.

Federaţia croată nu a confirmat excluderea jucătorului până în prezent, dar are în program o conferinţă de presă, luni după-amiază.

Kalinic este jucătorul Fiorentinei, dar a fost împrumutat sezonul trecut la Milan. Echipa milaneză are o opţiune de a-l cumpăra pe croatul de 30 de ani.

Reprezentativa Croaţiei a învins selecţionata Nigeriei, cu scorul de 2-0, sâmbătă, în Grupa D a Cupei Mondiale din Rusia. Golurile au fost marcate de Etebo '32 (autogol) şi Modric '71 (penalty).

Afla mai multe despre: daliccroatiacm 2018