Norvegia - România 23-31. Neagu & compania au predat o lecţie de handbal campioanei europene

Handbal

România a învins echipa care domină de ani buni handbalul mondial, Norvegia, 31-23, şi se califică în grupele principale la Campionatul European din Franţa.

​Yulia Dumanska a primit premiul de cea mai bună jucătoare a meciului. În partida trecută tot portarul a primit acest premiu, Denisa Dedu. În grupele principale, România va juca cu vicecampioana europeană, Olanda, Spania şi Ungaria şi vom începe cu patru puncte, având şanse foarte mari să ne calificăm în semifinale.

Cristina Neagu a înscris cele mai multe goluri, 11.

FINAL

• Gol de la jumătatea terenului şi România învinge campioana europeană. 23-31
  • Dumanska a încercat să înscrie şi ea, dar nu a nimerit poarta goală a Norvegiei.
  • Mai puţin de două minute din meci, dar Dumanska blochează din nou drumul Norvegiei spre gol. A înscris şi Laslo pentru România (23-30).
  • Laura Chiper duce scorul la 29-22 pentru România.
  • Martin a băgat rezervele în teren şi Norvegia reuşeşte să mai înscrie o dată (21-28).
  • Time out cerut de Ambros Martin.
  • Sulland marchează de la 7m (20-28).
  • Dumanska este incredibilă! Norvegia nu are pe unde să înscrie.
  • Neagu - 11 goluri. Cea mai mare diferenţă din acest meci, de nouă goluri (19-28)
  • Time out cerut de Hergeirsson.
  • Dumanska este din nou la înălţime! România conduce la opt goluri diferenţă.
  • Crina Pintea obţine o nouă lovitură de la 7m, transformată de Eliza (19-26).
  • Norvegia reduce diferenţa la şase goluri (19-25).
  • Neagu ratează de la 7m, dar reuşteşte să înscrie la faza imediat următoarea al 10-lea gol din acest meci (18-24).
  • Norvegia înscrie în inferioritate numerică prin Kristiansen (18-23).
  • Melinda Geiger este de neoprit (16-23).
  • Loke este eliminată două minute.
  • Geiger trage năprasnic şi mingea se opreşte în plasa Norvegiei (16-22).
  • Time out cerut de selecţionerul Norvegiei.
  • Crina Pintea distruge apărarea Norvegiei încă o dată (14-21).
  • Crina Pintea intră prin apărarea Norvegiei şi obţine lovitura de la 7m, de unde marchează Neagu (14-20).
  • Dedu apără de la 7m (14-19).
  • După mai bine de şapte minute, România înscrie prin Geiger. Norvegia are 7m şi are superioritate numerică două minute.
  • Apară din nou Dumanska! Problema este că România încă nu a marcat în a doua repriză.
  • Impecabilă Dumanska. Paradă senzaţională a portăriţei noastre.
  • Intrate în pre-pasiv, norvegiencele marchează prin Oftedal şi diferenţa este redusă la patru goluri (14-18).
  • Kristiansen înscrie prima reuşită din a doua parte (13-18).

A început repriza secundă.

PAUZĂ

• Paradă şi în poarta Norvegiei. Repriza se încheie la o diferenţă de şase goluri (12-18).
  • Dumanska prinde o nouă minge, în finalul primei reprize. Este a şasea paradă din acest meci.
  • Lovitură de la 7m după un fault la Crina Pintea, Neagu înscrie şi ajunge la cota şapte (12-18).
  • O nouă paradă în poarta României (11-17).
  • Uimitoare execuţie a Cristinei Neagu (10-17).
  • Cristina Neagu marchează de la 7m şi România conduce la şase goluri (10-16).
  • Aruncare de senzaţie a Elizei Buceschi (9-14).
  • Norvegia înscrie de la 7m (9-12).
  • Hergeirsson a cerut time out.
  • După 15 minute, România conduce la trei goluri, 11-8, cea mai mare diferenţă de până acum.
  • Paradă de senzaţie a lui Dumanska, care păstrează egalitatea.
  • După mai multe minute fără a se marca, Norvegia egalează la 7.
  • Lovituri imparabile de ambele părţi (6-5).
  • O nouă lovitură de la 7m pentru Norvegia, Sulland înscrie din nou (4-4).
  • Neagu scutură plasa din 9m, dar adversarele egalează rapid (3-3).
  • Brattset primeşte cartonaşul galben în urma unui fault la Pintea.
  • Sulland înscrie şi ea de la 7m (2-2).
  • Primul gol ne aparţine. Neagru înscrie de la 7m (0-1).
  • Prima posesie va fi a României.
  • În Franţa, handbalistele antrenate de Ambros Martin sunt susţinute de un grup de români.
  • Partida este pe punctul de a începe. Se intonează imnurile naţionale.

România-Norvegia e pentru naţionala noastră meci pentru locul 1 în grupa de la Campionatul European din Franţa.  România e la mâna ei, după victorii în primele două meciuri cu Cehia şi cu Germania şi dacă bate e sigură de prima poziţie. Mai important de atât e că naţionala lui Ambros va merge cu mai multe puncte în grupa principală, acolo unde începe lupta pentru medalii. Din fiecare dintre cele două grupe se vor alege câte două semifinaliste, deci cele patru care vor lupta pentru medalii.

Norvegia e între adversarele de tradiţie pentru România. Le-am întâlnit pe nordice de 17 ori în ultimii zece ani la turnele finale mondiale sau europene, la Jocuri Olimpice, în preliminarii sau în amicale. De fiecare dată meciurile cu nordicele au fost de referinţă, au arătat cu aproape fiecare ocazie la ce nivel suntem. Şi aşa va fi şi în această seară.

Au fost doar patru victorii pentru România într-un deceniu de întâlniri, Trei dintre ele au fost la Cupa Mondială, care e un turneu amical şi una în preliminariile pentru Campionatul European din 2016. Le-am întâlnit la ultimele două ediţii de turneu final continental şi de fiecare dată Norvegia a câştigat. Poate cea mai tristă înfrângere a fost cea din semifinalele Campionatului Mondial din 2015, când nordicele au câştigat o partidă ajunsă în prelungiri.

Clasament Grupa România

• 1. România   4p
  • 2. Norvegia   2p
  • 3. Germania   2p
  • 4. Cehia  0p

• Meciul România - Norvegia începe la ora 22:00 şi va fi în format live text pe Telekomsport.ro.

Afla mai multe despre: campionatul europeanhandbalromânianaţioalamartin ambros