Noua Zeelandă a cucerit medalia de bronz la CM Rugby. Ţara Galilor şi-a egalat performanţa de acum opt ani

Rugby

Noua Zeelandă a învins Ţara Galilor (scor 40-17) în finala mică a Campionatului Mondial de Rugby.

Noua Zeelandă a cucerit bronzul în 2019, după ce a fost campioană mondială la ultimele două turnee finale. Neo-zeelandezii au condus cu 28-10 la pauză, au reuşit cinci eseruri, iar la final s-au impus cu 40-17.

Ţara Galilor s-a clasat pe locul patru, după ce la ediţia precedentă a fost eliminată în sferturile de finală. Acesta a fost ultimul meci pentru Steve Hansen ca selecţioner al Noii Zeelande şi ultimul pentru Warren Gatland în fruntea naţionalei galeze.

Afla mai multe despre: rugbynoua zeelandatara galilor