Noua Zeelandă a debutat contra Africii de Sud la Mondialul de Rugby. Cele două forţe remizaseră în duelul direct din luna iulie

Rugby

Noua Zeelandă - Africa de Sud a fost primul mare duel de la Cupa Mondială de Rugby. All Blacks s-a imups cu 23 - 13, după ce în urmă cu aproape două luni cele două formaţii terminaseră la egalitate, 16-16, meciul test de la Pretoria.

În faţa a 72.000 de oameni, Noua Zeelandă a dominat partida de la Yokohama, deşi sud-africanii au deschis scorul în urma unei lovituri de pedeapsă transformată de uvertura Pollard. Neo-zeelandezii au avut nevoie de 20 de minute pentru a reuşi primele puncte şi în partea a doua a primei reprize au reuşit două eseuri şi au transformat o lovitură de pedeapsă. A fost 17-3 la pauză şi 23-13 la final.

Noua Zeelandă va juca următorul meci pe 2 octombrie contra Canadei, în timp ce Africa de Sud va întâlni Namibia pe 28 septembrie.

Mai ai câteva secunde libere? Vezi şi postările de pe Instagram Telekom Sport!

Afla mai multe despre: mondialul de rugby